تماس با ما     درباره ما

یکشنبه - 1398/5/27
نسخه چاپی
چرا دعا از بهترين عبادت ها است؟
انسان بايد خدا را با تضرع بخواند، يعني با كمال خضوع و خشوع و تواضع روبه سوي او آورد
« خبر عمومی »             1392/6/8 *** 22:23:1             تعداد بازدید: 1827
انسان بايد خدا را با تضرع بخواند، يعني با كمال خضوع و خشوع و تواضع روبه سوي او آورد در حقيقت دعا كننده نبايد تنها زبانش چيزي بخواهد، بلكه بايد روح دعا در درون جان و تمام و جودش منعكس شود. پيامبر(ص) مي فرمايد دعا عبادت است.

به گزارش مهر، دعا يكي از بهترين عبادت ها و موجب كمال نفس و قرب به خداوند است. خداوند در قرآن كريم بندگان را به دعا كردن دعوت فرموده و مي فرمايد؛ مرا بخوانيد تا شما را اجابت كنم، كساني كه از عبادت من تكبر ورزند به زودي با ذلت داخل دوزخ خواهند شد.

دعا يكي از وسايل ارتباط با خداوند است كه اين ارتباط عامل موثري در راه خودسازي است. بنده بايد ارتباط خود را با خالق هستي نزديك تر كرده و با زبان خود با خدا سخن گويد تا بر اثر اين راز و نياز شعله اي در او به وجود آيد كه باعث سوزاندن گناهانش شود. رسول خدا(ص) فرمود؛ دعا، اسلحه مومن و ستون دين و نور آسمان ها و زمين است.

دعا منبع عظيم تغذيه روح و نفس انساني است و در سازندگي اثر عجيبي دارد. انگيزه دعا در هر فردي با فرد ديگر متفاوت است و دعاي هر كسي از انگيزه اي متناسب با درجه معرفت و ايمان او ناشي مي شود. عده اي خدا را مي خوانند تا نياز آنان را برآورد و گروهي ديگر از اين فراتر رفته و به مقامي رسيده اند كه خود دعا براي آنان موضوعيت دارد. اين بندگان به امر خدا دعا كرده و او را مي خوانند و از اين راز و نياز لذت مي برند. اين نوع دعاست كه در سازندگي موثر است و بايد تقويت شود.

حضرت امير(ع) می فرماید: دعا كليد نجات و گنجينه رستگاري است و بهترين دعا آن دعايي است كه از سينه پاك و دلي پرهيزگار برآيد. و در راز و نياز وسيله نجات است و خلاصي در اخلاص است و چون فزع و بي تابي سخت شود مفزع و پناهگاه خداست.

بنده خدا عين فقر و نياز است و اگر يك لحظه فيض خدا از او قطع شود نابود خواهد شد. انساني كه در حال دعا خدا را ياد مي كند و با او ارتباط برقرار مي نمايد، رسم عبوديت اين است كه نيازمندي هايش را بدو عرضه نموده و از غني مطلق كه منبع تمام خيرات و كمالات است ياري بطلبد. پيامبر(ص) می فرماید: آيا شما را به سلاحي راهنمايي نكنم كه شما را از دشمنانتان رهايي بخشد و روزي شما را فراوان كند؟ عرض كردند؛چرا! فرمود: پروردگارتان را در شب و روز بخوانيد زيرا سلاح مومن دعاست. خداوند مي فرمايد: پروردگارخود را با حال تضرع و در پنهاني بخوانيد.خداوند تجاوز پيشگان را دوست ندارد.

حال دعا و راز و نياز يكي از زيباترين حالات بنده است كه اولياي خدا آن را با هيچ چيز معامله نمي كنند. ارتباط با خدا و اميد استجابت دعا آرامش بخش دلها و مايه دلگرمي دعا كننده است. قرآن كريم مي فرمايد؛ اي مردم، شما همه به خدا محتاجيد و تنها خداست كه بي نياز و غني بالذات و ستوده صفات است.

خداوند انسان را تشويق مي كند كه هنگام فقر و نياز دست به درگاه خدا بر دارد تا از منبع فيض لايزال الهي نيازمندي هاي خويش را بر طرف سازد. انسان به چهار دليل بايد پيوسته با خدا راز و نياز بگويد؛

1. براي رفع نيازمندي هاي مادي و معنوي

2. حفظ دستآوردهاي مادي و معنوي

3. براي برطرف كردن زيان هاي اجتماعي كه مولود حوادث و غفلت ها و هواهاست.به همين جهت در حديث آمده "دعا بلا را دفع مي كند".

4. دعا غذاي روح است. انسان مومن هميشه و در هر حال دعا مي كند. پس بايد در هر حال نه فقط در حال اضطرار و بن بست خدا را بخواند. قرآن كساني را كه در هنگام ضعف و بدبختي دست به دعا بر مي دارند توبيخ كرده و مي فرمايد؛ زماني كه به انسان زيان و رنجي برسد به هر حال كه باشد نشسته، خفته، ايستاده، فورا ما را به دعا مي خواند. آن گاه كه رنج و زيانش برطرف شود باز به حال غفلت و غرور چنان باز مي گردد كه گويي هيچ ما را براي دفع ضرر و رنج خود نخوانده و همان كفر و غفلت است كه اعمال زشت بندگان را در نظرشان زيبا نموده است.

انسان بر حسب فطرت و غريزه اي كه دست آفرينش در نهاد او به وديعت گذاشته به هنگام سختي و درماندگي خدا را مي خواند و رفع نيازهايش را از او مي طلبد، اما وقتي به رفاه و آسايش دست يافت به اسباب دل مي بندد و آنها را در رفع خواسته هايش شريك خداوند قرار مي دهد. تاكيد قرآن كريم در مورد دعا از اين روست كه انسان به اين غفلت دچار نشود و هميشه ارتباط خود را با خداوند حفظ كند تا به تكامل و درجات عالي انساني برسد. شخص مومن با دعا به پيكار با ياس و ناميدي بر مي خيزد و حل مشكلات خود را از نيروي غيبي مي طلبد. پيامبران و ائمه اطهار (ص) همواره از سلاح دعا استفاده نموده و آن را به مومنين توصيه مي كردند. دعا نه تنها يك عبادت، بلكه روح عبادت هاست. دعا اگر با شرايطش به جا آورده شود آدمي را به عالم ملكوت عروج مي دهد و به خدا نزديك مي سازد. در فضيلت دعا و امر به آن آيات و روايات بي شماري وارد شده است.

دعا كننده براي استجابت دعايش بايد شرايطي را رعايت كند كه به چند مورد آن اشاره مي شود:

1. بكوشد اوقاتي شريف و عزيز را براي دعا خواندن بر گزيند.

2. آن كه حالتي را در نظر داشته باشد كه در آن استجابت دعا وارد شده است مثل به هنگام آمدن باران، بعد از نمازهاي واجب و در ميان اذان و اقامه

3. با وضو يا غسل و روبه قبله به دعا بپردازد.

در نتيجه مي توان گفت يكي از عوامل اجابت دعا توسل و توجه به درگاه باري تعالي است كه دعاكننده با تضرع و زاري حاجت خود را بطلبد. البته حاجت بايد شرعي باشد و اگر حاجت دنيايي بود و شرعا حرمتي بر آن مترتب نبود اشكالي درآن نيست. بنابراين نوعي عبادت و خضوع و بندگي است و انسان به سبب دعا توجه خاصي به ذات باري تعالي پيدا مي نمايد.دعا اثر تربيتي دارد همان طور كه ساير عبادات نيز اثر تربيتي دارد.


-------------------

منابع:
 آيه 60 سوره مومن           اصول كافي،ج 4      - بحار الانوار، ج 14          - اصول كافي، ج 2

 

 


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها