امروز:

حال و هواي دلتنگي زيارت خانه‌ي خدابرای ولی امر مسلمین!!
حاشيه رهبر انقلاب بر كتاب «سفر به قبله»
« خبر عمومی »             1392/7/21 *** 20:10:11             تعداد بازدید: 1820

 

 
پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله خامنه اي همزمان با ايام حج، حاشيه رهبر معظم انقلاب بر كتاب «سفر به قبله» را منتشر كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله خامنه اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي پس از مطالعه برخي كتاب‌ها يادداشتي در ابتداي آن مي‌نويسند.

اين يادداشت‌ها برخي در نقد و بيان اشكالات موجود در كتاب‌هاست و بعضي هم در تعريف و تحسين نويسنده و نوشته‌اش.

بيست سال پيش و بعد از مطالعه‌ي كتاب «سفر به قبله» كه سفرنامه‌ي حج هدايت‌الله بهبودي است، حاشيه ‌نوشته‌ي ايشان از جنس ديگري بود.

متن ذيل دستخط دل‌نوشته‌اي است كه در حال و هواي دلتنگي زيارت خانه‌ي خدا نوشته شده و به همراه تصويري از حضور حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در مراسم حج در سال ۱۳۵۸ منتشر مي‌شود:

«اين كتاب مرا باز در شور و حال حسرت‌آلود زيارت خانه‌ي خدا و حرم رسول‌الله(ص) فرو برد. شور و حال و اشتياقي كه ديگر اميدي هم با آن نيست. تا به ياد دارم -از سال هاي دور جواني- هرگز دل خود را از آتش اين اشتياق، رها نيافته‌ام. اما حتي در دوران سياه اختناق كه هر روحاني بامعرفت و بيمعرفتي، با رغبت و يا حتي از سر سيري، آسان مي‌توانست در خط حج قرار بگيرد .. و من نمي‌توانستم! يا بهتر بگويم: هيچ حمله‌دار و رئيس كارواني از ترس ساواك شاه، نمي‌توانست و جرأت نمي‌كرد نام مرا در فهرست حاجي‌هاي خود -چه رسد به عنوان روحاني كاروان- بگذارد. بله، حتي در آن دوران سخت هم دلم از اميد زيارت كعبه و بوسه زدن بر جاي پاي پيامبر(ص) در مكه و مدينه، خالي نمانده بود .. و اين اميد، اگرچه با حج ده روزه‌ي سال ۵۸ كه به فضل شهيد محلاتي قسمتم شد، برآورده گشت، اما آتش آن شوق سوزنده‌تر و مشتعل‌تر شد .. در سالهاي رياست جمهوري چشم اميد به پس از آن دوران دوخته بودم .. اما امروز ..؟ شور و اشتياقي بي‌سكون و اميدي تقريبا فرو مرده .. تنها تسلا به خواندن اينگونه سفرنامه‌ها يا شنيدن آنها است كه خود بازافزاينده‌ي شوق نيز هست.

اين كتاب، شيرين، موجز، با روح و هوشمندانه نوشته شده است. زيارت قبول؛ عزيز نويسنده!
                                                                               زيارت قبول                                     10/12/70