تماس با ما     درباره ما

سه شنبه - 1398/5/29
نسخه چاپی
پنج ضریح مطهر؛ هدیه ایرانیان به اهل بیت (ع)/ ضریح امامین عسگریین آماده نصب
با کمک های مردمی و همت ستاد بازسازی عتبات عالیات،5 ضریح توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده است.
« خبر فعالیت ها »             1393/10/4 *** 12:23:53             تعداد بازدید: 1221
سیدفرهاد حسینی ؛ با کمک های مردمی و همت ستاد بازسازی عتبات عالیات،5 ضریح توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده است.
به گزارش خبرنگار ستاد بازسازی عتبات عالیات ؛ مرور سالیان متمادی، خیل زائران مشتاق که هرگز آستان اهل بیت عصمت و طهارت و خاصه حرم مطهر ابا عبدالله الحسین(ع) را ترک نگفتند و حتی وجود حکومتهای ناهمگون با فرهنگ شیعه و سیاستهای آنها موجبات خالی شدن حرمهای مطهر از زوار را سبب نشد و همین موضوع رسیدگی به این حرمها را به امری جدی بدل نمود.البته در سالهای اخیر و پس از سقوط دیکتاتوری رژیم بعث در عراق و فرسودگی و مشکلات فراوان موجود در این کشور ضمن آشکار شدن نیازمندی ها زمینه پرداختن به اماکن مقدسه را فراهم کرد و از طرفی جمع آوری مناسب نذورات، نظارت بر اجرای صحیح و درست ابنیه و آثار هنری و پاسخگویی و مسئولیت پذیری در خصوص آینده  این ابنیه و آثار طبیعتاً متولی خاص خود را می طلبید که در حال حاضر مسئولیت آن بر عهده ستاد بازسازی عتبات عالیات گذاشته شده است. و ایت ستاد نیز اقدامات بسیار زیاد و پر اهمیت و بارزشی را در این خصوص انجام داده است که یک بخش از این اقدامات به ساخت ضریح مربوط می شود که بر اساس هماهنگی با مراجع عظام و استفاده از هنر اسلامی ، ایرانی و تخصص هنرمندان کشورمان در دستور کار قرار گرفته و تصویر زیبایی از عشق و ارادت ایرانیان را به جهانیان بویژه مسلمانان و شیعیان نشان داده است که اوج آن در ساخت ، رونمایی و انتقال و نصب ضریح مطهر حضرت سیدالشهداء (ع) بود و پس از آن ضریح ابراهیم مجاب  (رضی الله عنه) و دومین ضریح شش گوشه که توسط ایرانیان ساخته و آماده رونمایی و نصب شده است نیز ضریح مطهر امامین عسکریین(ع) است و ساخت ضریح حضرت مسلم (ع) و حبیب بن مظاهر نیز از دیگر اقدامات  این ستاد است که که در ذیل به جزئیات اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات در این زمینه و مشخصات هر یک از این سه ضریح ساخته دست هنرمندان ایرانی می پردازیم:

ضریح مطهر امامین عسکریین(ع)
عملیات ساخت ضریح جدید حرم امامین عسکرین علیهماالسلام از سال 89 با اشراف حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران انجام می شود و تمام هزینه ساخت آن بر عهده دفتر ایشان می باشد. شکل و شمایل کلی آن از نظر ابعاد شبیه همان ضریح قبلی است .اما نمای جدید ضریح بر اساس مهندسی روز و طراحی هنرمندانه، هنرمندان متعهد و علاقه‌مند به ائمه معصومین(ع) ساخته شده است. چوبی که در ساخت این ضریح استفاده شده از مرغوب‌ترین چوب‌های موجود در بازار است که 11 تن وزن دارد.
 در ساخت این ضریح حدود چهار تن و نیم نقره خالص استفاده شده است. همچنین یک تن و صد کیلو گرم مس و 60 تا 70 کیلو طلا نیز در آن به کار رفته است.یکی از مهمترین ویژگی‌های این ضریح سقف معرق کاری شده است و سقف این ضریح با نقوش زیبا و هنری معرق کاری شده است.یکی از مهمترین خصوصیت‌های این ضریح مقدس قرار گرفتن آن در محل تولد امام زمان(عج) است از دیگر خصوصیات برجسته این ضریح قرار گرفتن در محل خانه امام هادی (ع) و مکان عبادت امام هادی (ع) است.
حضرت آیت اله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید نیز از ضریح امامین عسکرین در قم بازدید کرده و ایشان در این بازدید انجام اینگونه امور را تنها در سایه حضرت ولیعصر(عج)ممکن دانسته و برای همه دست اندرکاران ساخت این ضریح توفیق روز افزون مسئلت می نماید.

ضریح ابراهیم مجاب  (رضی الله عنه)
طراحی ضریح مطهر به دست استاد نگارگر و قلم زن و خوشنویس معروف استان مرکزی استاد باباخانی از شهرستان اراک انجام شده است و خطوط نقش بسته شده بر طلا و معرق داخل ضریح مطهر شامل : سوره توحید - سوره قدر - سوره اعلی - آیت الکرسی  - اسماء جلاله و نام مبارک ائمه علیه السلام توسط خطاط نام آشنای جهان اسلام استاد احمد ناجی از کشور عراق نوشته شده است. ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی با کمک متبرعین صنعت در رشته های عمران - مکانیک - متالوژی - طراحی صنعتی و غیره طراحی استراکچر اصلی ضریح مطهر را توسط مهندس فخاری اجرایی کرد.
جنس سازه چوبی ضریح مطهر از چوب ساج است که عمری بالغ بر 500 سال را داراست . در ساخت این ضریح 1150 کیلو گرم نقره ،500 کیلوگرم مس و 4 کیلوگرم طلا استفاده شده است که به طور کلی وزنی حدود 6 تن را داراست. هزینه ساخت این ضریح حدود 4 میلیارد تومان بوده است. این ضریح با مساحت 55/17 مترمربع به ترتیب طول  70/2  متر، 2 متر عرض و 3.25 متر ارتفاع دارد.نجاری این ضریح مطهر توسط استاد نوری قلم زنی ضریح مطهر توسط استاد باباخانی به سرپرست کارگاهی استاد داود سلیم آبادی صورت گرفته که در آن برای اولین بار اجرای قلم زنی به شکل سمای قلم می باشد و از تمام زوایای ضریح قابل رؤیت و خواندن است زرگری ضریح مطهر بدست استاد علی داوران و عملیات ساخت گوی و ماسوره ها نیز از سوی استاد خبوشیان با آلیاژ نقره 93% تهیه شد. معرق کاری داخل ضریح به سرپرستی استاد برجی و داود سلیمانی ترسیم و اجرا شده است.
عملیات نور افشانی داخل ضریح و همچنین سیستم اعلام حریق نیز در ضریح نصب شده و آبکاری نقوش مسی با همکاری شرکت اندود توسط آقای آل داود انجام پذیرفته است.
عملیات مینا کاری روی پرطاووسی و گلدانی چهار سمت ضریح بدست استاد چاوشی شکل گرفته است.
ساخت این ضریح از سال 90در شهر اراک آغاز شده و در تاریخ مهر 92 به اتمام رسید و در فروردین ماه 93 نیز در حرم مطهر حسینی نصب شد. شایان ذکر است که امامزاده ابراهیم به جهت شنیدن پاسخ سلام آشکار خویش از سرور و سالار شهیدان به مجاب معروف شده است. آرامگاه این سلاله پاک آل طاها در رواق غربی حرم مطهر حسینی قرار دارد.

ضریح مطهر امام حسین (ع)
ایده اولیه از سوی مرحوم دانش که رابط با عتبات عالیات بودند در سال 84 شکل گرفت.برای طراحی فراخوان داده شد و نهایتا با حمایت رهبری طرح استاد فرشچیان پذیرفته شد و با اعمال تغییراتی طرح فعلی نهایی شد.ضریح فعلی دارای ابعادی 5٫04*7٫34 متر و ارتفاع 4٫49متر با 20 پنجره و به وزن کلی 12000کیلوگرم ، شامل 4.5 تن نقره و 120 کیلوگرم طلا و غیره(چوب،مس، برنج، استیل) می باشد.
سور کریمه قرآن(انسان، فجر،کوثر)، احادیث، اسماء جلاله و اسماء مبارک معصومین(ع) ، سلام های زیارت ناحیه مقدسه و اشعار سید رضی با خطاطی استادسید محمد حسینی موحد و قلمزنی استاد مصطفی خدادادزاده بر ضریح نقش بسته اند. سقف داخلی ضریح کار استاد حسین ظفری‌زاده بوده و مهندسی ضریح برعهده تیم مهندستوکلی ، خوش‌نژاد و همکارانشان بوده است.
کار ساخت از 14 خرداد 87 در کارگاه مسجد معصومیه آغاز شده است. /عملیات جاگذاری قطعات قلمزنی شده ضریح مطهر در آبان ماه 1390 انجام شده است./ مرحله آبکاری و میناکاری ضریح مطهر کتیبه های خطوط ضریح مطهر به قطر 20 میکرون در فروردین ماه 91 به پایان رسیده است. تعدادی از آیات شامل: آیه  وَ مَن قُتِلَ مَظلُومًا فَقَد جَعَلنَا لِوَلِیهِ سُلطَانًا فَلَا یُسرِف فِی القَتلِ إِنهُ کَانَ مَنصُورًا (الاسرا/33)، آیه شریفه إِنمَا یُرِیدُ اللهُ لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرجسَ أَهلَ البَیتِ وَیُطَهرَکُم تَطهِیرًا . (الأحزاب/33)،
تمامی هزینه های ساخت منهای چوب که اهدایی حرم حضرت معصومه(س) بوده است از نذورات و مبالغ اهدایی مردم است که به طورکلی 14 میلیارد تومان است. 70 درصد ضریح که شامل قطعات حساس بوده است 23 آبان 91 به صورت هوایی به عراق ارسال شد.
30 درصد قطعات باقیمانده در قالب کاروان سفینه النجاه شامل هیئت امنا و همراهانی از ستاد بازسازی عتبات عالیات دوشنبه 11 محرم/ 6 آذرماه  از قم حرکت کرده و روز  7 و 8 اذر مهمان تهرانیها بودو سپس به استانهای مرکزی(9 و 10 و 11آذر) ، لرستان(12و13 و 14آذر)، خوزستان (15تا 22آذر)و ایلام رفت و روز 23 آذر از طریق مرز مهران وارد عراق شد.
هیئت نصب ضریح کار نصب را 4 ربیع الاول/ 27 دی ما ه با نصب پنجره مشبک جهت ایجاد محیط کارگاهی اطراف مضجع شریف سالار شهیدان آغاز کرد.و تا 10 اسفند به پایان رسید. مراسم رونمایی 15 اسفند 91طی برنامه باشکوهی برگزار گردید.

ضریح حضرت مسلم (ع)
طراحی و ساخت این ضریح با مدیریت ستاد بازسازی عتبات عالیات شهر تهران و با مدیریت اجرایی مجتبی مروی مشهدی و طراحی دکتر پرویز اسکندرپور، در مدت سه سال انجام شدبیش از 50 هنرمند از شهرهای تهران، شیراز، قم و اصفهان در عرصه های مختلف از جمله قلم زنی، میناکاری و منبت کاری در ساخت این ضریح مشارکت داشته اند. استاد سید مصطفی احمدی، هنرمند اصفهانی سازنده ضریح بوده است.
در ساخت ضریح جدید حضرت مسلم 8 کیلو طلا، دو تن نقره، چوب ساج، استیل و مس استفاده شده است. کلیه قلم زنی های این ضریح روی مس یا نقره انجام و در این ضریح مقدار زیادی قطعات میناکاری، منبت و خاتم کار شده است.نخستین فضای کارگاهی برای ساخت این ضریح امامزاده حمیده خاتون باغ فیض بود و بعد از یک سال در فرهنگسرای خاوران ادامه یافت.
این اثر ارزشمند بعد از دو سال و نیم کار مداوم همزمان با سالروز ولادت مولای متقیان علی (ع) و با حضور مسئولین فرهنگی کشور و میهمانان عراقی بویژه تولیت مسجد کوفه رونمایی شد و به دلیل استقبال مشتاقان و علاقه‌مندان جهت بازدید از آن با تصمیم مسئولین مدت یک هفته در معرض دید عموم، هنردوستان و شیفتگان اهل بیت علیهم السلام قرار گرفت. ضریح جدید حضرت مسلم پس از رونمایی در فرهنگسرای خاوران به مسجد کوفه منتقل و نصب شد.


ضریح حبیب بن‌مظاهر
کار ساخت ضریح حبیب بن مظاهر همزمان با ساخت ضریح ابراهیم مجاب کلید خورده و با توجه به وضعیت پیشرفت بخش‌های مختلف که غالباً بالای 90 درصد است به مراحل پایانی کار نزدیک شده و 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان البرز از تکمیل شدن ضریح حبیب بن مظاهر تا بهمن امسال خبر داد و می گ.ید: کار ساخت این ضریح از دو سال پیش آغاز شده و تا بهمن امسال تکمیل خواهد شد.
هزینه ساخت این ضریح 56 میلیارد ریال برآورد شده که تاکنون حدود 40 میلیاردریال آن از محل مشارکت های مردمی تامین شده است.
این ضریح دارای سه متر ارتفاع ، دو متر و 68 سانتی متر طول و با عرض یک متر و 76 سانتی متر، دارای 9 پنجره و یک درب است.
حسینی متولی تصریح کرد: حدود بیش یک هزار کیلو گرم نقره، بیش از چهار کیلوگرم طلا، 600 کیلو گرم مس، 100 کیلو گرم استیل و شش متر مکعب چوب ساج برای ساخت این ضریح استفاده شده است.
 وزن کلی ضریح هفت تن و 544 کیلو گرم می باشد و در اوایل سال آینده ضریح حضرت حبیب بن مظاهر به کشور عراق ارسال خواهد شد.

ستادبازسازی عتبات عالیات


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها