تماس با ما     درباره ما

سه شنبه - 1398/5/29
نسخه چاپی
مرمت محراب تاریخی حرم مطهر امام علی علیه السلام
رئیس کارگروه حفظ و مرمت آثار تاریخی ستاد بازسازی عتبات عالیات از مرمت محراب تاریخی حرم مطهر علوی خبر داد.
« خبر فعالیت ها »             1394/5/29 *** 9:1:0             تعداد بازدید: 1166

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، بسیاری از ابنیه باستانی در اعتاب مقدسه، اثر هنرمندان ایرانی است که از نظر تاریخی و میراث فرهنگی، ارزش بالایی دارند.از این رو مرمت و بازسازی  آنها در دستورکار ستاد بازسازی عتبات عالیات قرار دارد.

علیرضا بهرمان استاد دانشگاه در این باره گفت: با حمایت ستاد بازسازی عتبات عالیات، پروژه مرمت «محراب زرین فام» حرم مطهر امام علی(ع) در نجف اشرف با بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

وی افزود: این محراب که قرون متوالی در حرم مطهر علوی نصب بوده به دست خاندان «ابی طاهر» یکی از مشهورترین استادکاران ایرانی در قرن هفتم و هشتم هجری شمسی در کاشان ساخته شده است.

این استاد دانشگاه گفت: خاندان «ابی طاهر» محراب‌های زیادی را برای بقاء متبرکه مانند حرم امام رضا(ع) ساخته‌اند که برخی از آنها امروز زینت بخش موزه‌های ایران و جهان است.

رئیس کارگروه حفظ و مرمت آثار تاریخی ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: بررسی‌های علمی و تاریخی نشان می‌دهد که محراب زرین فام حرم مطهر علوی یکی از زیباترین محراب‌های ساخته شده در دوره ایلخانی است که بر اثر گذر زمان دچار آسیب شده و برخی از قطعات و بخش‌های آن نیز از بین رفته است. 

بهرمان تصریح کرد: ستاد بازسازی عتبات عالیات پس از مذاکره با تولیت حرم مطهر علوی، طرح مرمت این محراب زیبای تاریخی را از  6 ماه پیش آغاز کرده است که پس از اتمام کار طی چهار ماه آینده در محل سابق خود نصب خواهد شد.

وی درباره مراحل پژوهشی اجرای این طرح گفت: برای انجام این پروژه، مطالعات تاریخی وسیعی صورت گرفت و توانستیم بر اساس مطالعات تطبیقی، شمایل اصلی محراب را استخراج و براساس آن قسمت‌های مفقود شده را طراحی کنیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر مشغول ساخت قطعات مفقوده هستیم اظهار کرد: با توجه به اینکه تکنیک‌های ساخت این محراب‌ها در اثر گذر قرن‌ها، فراموش شده است از اصول علمی روز برای مرمت این اثر استفاده می‌شود.


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها