تماس با ما     درباره ما

پنج شنبه - 1398/5/31
نسخه چاپی
ضریح جدید حبیب بن مظاهر رو نمایی شد .
طی مراسمی و با حضور مسئولان کشوری و استانی، «ضریح حبیب ابن مظاهر» در مصلی نماز جمعه شهرستان کرج رونمایی شد.
« خبر فعالیت ها »             1394/7/8 *** 9:58:59             تعداد بازدید: 1438

طی مراسم با شکوهی و با حضور مسئولان کشوری و استانی، و تعدادی از مسئولین آستان مقدس حرم سید الشهدا (ع)«ضریح حبیب ابن مظاهر» در مصلی نماز جمعه شهرستان کرج رونمایی شد.

ابتدا حجت الاسلام حسینی متولی رئیس ستاد بازسازی استان البرز به میهمانان و حضار خوشامد عرض نمودند .

مسعود شوشتری جانشین ستاد عتبات عالیات کشور، با اشاره به اینکه ستاد بازسازی عتبات عالیات بیش از ۱۰ سال است که خادم تولیت‌های محترم است، اظهار کرد: اگر کمک‌های مردمی نبود امروز نمی توانستیم این حمایت و پشتیبانی را داشته باشیم.

شوشتری با اشار به اینکه در طی ۱۰ سال بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده ایم و توانستیم بار کوچکی از تولیت‌ها برداریم، گفت: شاخص ترین طرح های بازسازی عتبات ساخت صحن حضرت زهرا (س) در کنار حرم امام علی (ع) در نجف اشرف است.

وی خاطرنشان کرد: صحن حضرت زهرا (س) با ۲۱۸ هزار مترمربع زیربنا دارای ۱۰۰ هزار متر مربع فضای زیارتی و ۱۱۸ هزار مترمربع فضای غیر زیارتی می شود. 

شوشتری افزود: صحن حرم حضرت علی (ع) کوچکترین صحن ائمه علیهم السلام (در ابعاد ۱۱۰ در ۱۱۰ متر )است که با بهره برداری از این طرح، حدود ۲۱۸ هزار متر مربع به فضای حرم افزوده می شود که به کوری چشم دشمنان شیعه بیش از ۳۰۰ هزار زائر و نمازگزار را در آن جا اسکان داده می شوند.

وی در خصوص ویژگی های این طرح عمرانی گفت: این طرح در اوج خود بی نظیر و یک طرح هنری اسلامی است که با هنرمندی اساتید دانشگاهی طراحی و در دست اجرا است.

پروژه بیمارستان ۱۲۰ تختخوابی امام سجاد به زودی بهره برداری می شود

جاشین ستاد عتبات عالیات کشور با اشاره به دیگر طرح های در دست اجرای این ستاد در عتبات عالیات اشاره کرد و گفت: طرح توسعه حرم امام حسین (ع) به نام صحن حضرت زینب (س) به زودی آغاز می شود که این طرح دارای ۱۶۴ هزار مترمربع زیربنا بوده که ۴۶ هزار مترمربع مساحت بنای این طرح است.

وی ادامه داد: دو پروژه بزرگ ترفیع حرم امام حسین (ع) و ایجاد شرایطی که گنبد حرم از فاصله ۱۰۰ متری قابل دیدن است، اجرا می شود.

شوشتری اعلام کرد: پروژه بیمارستان ۱۲۰ تختخوابی امام سجاد که حدود ۹۷درصد از کار تمام شده و به زودی به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هماهنگی با تولیت‌ها در اوج است و هیچ مشکلی با تولیت‌ها نداریم، گفت: امید است نهایت پشتیبانی در راستای بهتر شدن کارها صورت بگیرد.

وی در ادامه با اعلام اینکه تا کنون در ایران ۵ ضریح ساخته و تحویل حرم امام حسین (ع) شده است، گفت: اولین ضریح، ضریح امام حسین در استان قم ساخته و تحویل شد..

شوشتری دومین ضریح را ضریح حضرت حسین ابن عقیل اعلام کرد و گفت: ای ضریح توسط مردم استان تهران تامین اعتبار، ساخته و در کوفه نصب شد و همچنین سومین ضریح، ضریح ابراهیم مجاب بود که در استان فارس تامین اعتبار و تحویل شد و در حرم امام حسین(ع) نصب شد.

جاشین ستاد عتبات عالیات کشور در پایان چهارمین ضریح، را ضریح امامین عسگری (ع) اعلام کرد و گفت: این ضریح هنوز منتقل نشده است امیدواریم که به مراحل اتقال این ضریح مطهر انجام شود و پنجمین ضریح، ضریح حبیب ابن مظاهر است.

مشخصات ضریح حبیب ابن مظاهر

بنا به پیشنهاد بازسازی ستاد عتبات عالیات پروژه ساخت ضریح حبیب ابن مظاهر(ع) به ستاد عتبات عالیات استان البرز واگذار شد.

پس از طرح اولیه و تایید تولیت حرم مطهر حسینی کار اجرایی پروژه در آبان ماه ۱۳۹۱ در مسجد امام علی(ع) واقع در مهرشهر کرج شروع گردید اما به دلیل جابجایی محل کارگاه بنا به نظر کارشناسان فنی ستاد مرکز و همچنین تغییر در ساختار ضریح در دومرحله بنا به دستور هیئت اعزامی از تولیت حرم امام حسین (ع) با تاخیر انجام شد.

در ساخت این پروژه از 3/447کیلوگرم طلا، 815/250کیلوگرم نقره، ۳۹۸ کیلوگرم مس، 6/98 مترمکعب چوب ساج برمه، ۱۸ کیلوگرم برنج، ۱۶۱ کیلوگرم استیل و 3/8مترمکعب سنگ مرمر ممتاز استفاده شده است.

این ضریح به ارتفاع ۴ متر، طول 2.85 متر و عرض 1.76 متر است. سازه اصلی از چوب ساج است. تعداد ۹ پنجره و یک در دارد همچنین تاج ضریح با خطوط سوره های قرآنی نور و اعلی به صورت مینا و طلاکاری شده کاری شده تزئین شده است. بر روی پر طاووسی ها ۶۶ عدد اسماء جلاله میناکاری شده است.

همچنین بر روی لچکی ها اسامی چهارده معصوم طلاکاری شده در تاج ضریح ۶ مورد از القاب حبیب طلاکاری شده است.

آیت الله حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه در استان البرز در این مراسم رونمایی گفت: انبیاء الهی و اوصیاء آن ها همه آمده اند که انسان را هدایت کنند و به ساحل نجات برسانند، رسول خدا نیز رسالت اش همین بود ، آن چنان که سیره پیامبر در قرآن آمده است.

به گفته وی، نورانی شدن جامعه، خروج از هرگونه تباهی، هدف نهایی حکومت اسلامی است، وقتی جامعه نورانی شد، قطعأ براساس عدل رفتار خواهد

.

نماینده ولی فقیه در استان البرز افزود: ممکن نیست قرآن کریم تنها دستور کلّی دهد و راه را بیان نکند، قرآن هم راه را و هم هدف را مطرح می کند در این در رابطه با جریان حکومت حضرت موسی علیه السلام عنوان شده است.

وی با بیان این که برای روشن شدن مردم و نورانی شدن جامعه چاره ای جز اجرای حکومت اسلامی نیست، تصریح کرد: خداوند در قرآن کریم عنوان می کند، که در سرزمین مصر که فرعون ها حکومت ظالمانه داشتند به موسی دستور دادیم، که قیامت کند و با فرعون بجنگد .

امام جمعه کرج با نظر بر این مهم که راه نورانی کردن جامعه، نبرد با تزویر سامری یعنی جنگ نرم و جنگ سخت است، افزود: جامعه نیاز به رهبر الهی دارد، پایداری و شکرگزاری مردم جامعه را نورانی می کند، نقش رهبری حضرت موسی تبیین حکومت اسلامی است.

آیت الله حسینی همدانی توضیح داد: مردم در جامعه اسلامی وظائف و نقش اساسی دارند، آنان نه تنها باید صبور باشند بلکه باید صبّار باشند، آن چنان که مردم در 9 دی ، در دوران دفاع مقدس صبار بودند این ها بارهای دیگر باید به مردم یادآوری شود.

وی با اشاره به این مهم که گاهی خدای تعالی قدرت خودش را از غیب بیرون می آورد ، توضیح داد: در بقاء و حفظ نظام اسلامی سپاسگزاری نقش اساسی دارد، بهترین استفاده از نعمت درست بهره برداری کردن از آن است، اما شاهد هستیم، بعضا حرکاتی انجام می شود که در حکومت اسلامی در معرض زوال قرار می گیرد.

وی افزود: در آیه 14 سوره یونس و آیه 129 سوره اعراف این امید است، که خداوند تعالی سلسله دشمنان طاغوت را نابود سازد .

امام جمعه کرج با بیان این مطلب که حکومت اسلامی نعمت است، و برای کسانی که این نعمت اعطاء می شود یک امتحان الهی است، توضیح داد: خداوند در قرآن تاکید می کند، که اگر قدرتی به شما دادیم از شما شکرگزاری طلب می کنیم اگر دریافتیم که از قدرت سوء استفاده می کنید مردانی که شایسته نیستند جای شما می گذاریم.

نماینده ولی فقیه در استان البرز پس از این مطالب توضیح داد: مسئله برجام و انرژی هسته ای مسئله حساسی است، و مسئله سیاست خارجی ما باید در اوج اقتدار خودش باشد، این به چه معناست، که وزیر خارجی عربستان سعودی به خودش اجازه می دهد، پاسخ  مطالبه دیدار وزیر امور خارجه ما را ندهد.

باردیگر حجت السلام همدانی یا تاکید بر این مهم که اگر انقلابی را که خدای تعالی در اختیار ما قرار داد خوب حفظ نکینم، از ما گرفته خواهد شد، افزود: خداوند با ما عقد اخوّت نبسته است، به همین جهت در پاسداشت نظام اسلامی باید تلاش کنیم.

وی با اشارت و شرح حالی از مقام حبیب بن مظاهر افزود: حبیب بن مظاهر سلام الله علیه از قبیله بنی اسد بود، فردی دانشمند و عالم زمان خود بود، و نمونه ای از رادمردانی که از امامت پاسداری و جان خود را فدای امام زمان خود کرد.

در ادامه مراسم، نوای ملکوتی حاج حسن خلج، مداح اهل بیت علیه السلام محیط مصلی را بیش از پیش معنوی ساخته است.

 

 


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها