تماس با ما     درباره ما

دوشنبه - 1398/3/27
نسخه چاپی
برپا بودن موکب‌های ایرانی تا چند روز بعد از اربعین
« خبر اطلاع رسانی »             1395/8/3 *** 16:25:40             تعداد بازدید: 585

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: در انتهای محرم و ابتدای صفر نقل و انتقال امکانات و تجهیزات هیات‌ها برای ایجاد موکب و محل‌های اسکان در عراق صورت خواهد گرفت که امیدواریم در یک یا 2 هفته آینده این تجهیزات به عراق ارسال شود

 

علی‌اکبر کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، با بیان اینکه برنامه‌ریزی و اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات از اسفند سال گذشته آغاز شده، گفت: امروز در مرحله بهره‌برداری و به نتیجه رسیدن اقدامات خود هستیم.

وی افزود:‌ کارها، اقدامات و برنامه‌ریزی‌های کمیته اسکان، پذیرایی و مشارکت‌های مردمی از سوی ستاد مرکزی اربعین بر عهده ستاد بازسازی عتبات عالیات گذاشته شده که جلسات و پیگیری‌های آن به صورت مستمر و هفتگی برگزار می‌شود، ضمن اینکه جلسات متعددی با نمایندگی‌های استانی خود داریم تا دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های اجرایی نحوه جمع‌آوری نذورات و مشارکت‌های مردمی نهایی شده و به مراکز تابعه ابلاغ کنیم.

معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه تعیین محل‌های اسکان و پذیرایی همه استان‌ها از قبل پیش‌بینی و تقسیم‌بندی آن ابلاغ شده، اظهار داشت: همه استان‌های ایران بر اساس سهمیه و محل مشخص شده در حال انجام اقدامات و فعالیت‌های خود هستند.

وی تصریح کرد: در انتهای ماه محرم و در ابتدای ماه صفر نقل و انتقال امکانات و تجهیزات هیات‌ها برای ایجاد موکب و مراکز و محل‌های اسکان در عراق صورت خواهد گرفت که امیدواریم در یک یا 2 هفته آینده این تجهیزات و امکانات به عراق ارسال شود.

کاظمی با بیان اینکه کلیه اقدامات برای اسکان و پذیرایی روزانه 800 هزار نفر توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات انجام شده، خاطر نشان کرد: این مراکز اسکان در تمامی مسیرها و شهرهای عبور زائرین اعم از مسیرهای داخل و خارج شهرهای کاظمین، کربلا، نجف و سامرا است.

وی با بیان اینکه برخی امکانات رفاهی و همچنین تجهیزات برخی موکب‌ها از هم اکنون به عراق ارسال شده که این اقدام به صورت مستمر ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: امیدواریم یک یا 2 هفته آینده شاهد انتقال همه تجهیزات به عراق و فراهم شدن مقدمات لازم برای حضور زائرین ایرانی در این کشور باشیم.

معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: همکاری بسیار خوبی بین کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین با کمیته اسکان پذیرایی و مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات وجود دارد که برگزاری نماز جماعت و حضور مبلغان مذهبی و سخنرانی، مداحی و بیان احکام بخشی از این برنامه‌ها است.

کاظمی با تأکید بر اینکه میزبان اصلی همایش اصلی اربعین مردم عراق هستند،‌ خاطرنشان کرد: کلیه امکانات و خدمات ایران در راهپیمایی اربعین فقط کمک‌کننده به اقدامات و فعالیت‌های عراقی‌ها است زیرا ما میزبان اصلی نیستیم و در جاهایی که امکانات و خدمات عراقی‌ها به زائرین کافی باشد ایران ورودی نخواهد کرد ولی هر جا که طرف عراقی نیاز به کمک ما داشته باشد این کار را انجام خواهیم داد.

وی درباره زمان جمع‌آوری موکب‌ها هم تصریح کرد: مردم عراق موکب‌های خود را از عصر اربعین جمع‌آوری می‌کنند ولی موکب‌های ایرانی تا چند روز بعد از اربعین برپا خواهد بود که این کار را برای عدم ایجاد مشکل برای زائرین ایرانی در نظر گرفته‌ایم. اما امکان پذیرایی از زائرین بعد از شام اربعین وجود نخواهد داشت.

معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه هر زائر امام حسین (ع) که در راهپیمایی اربعین حضور پیدا کنند توسط موکب‌های ایرانی و پذیرایی شده و از خدمات ستاد پذیرایی،‌ اسکان و مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات بهره‌مند خواهند شد افزود: برای پذیرایی از زائرین تفاوتی بین زائر ایرانی و غیر ایرانی قائل نیستیم زیرا همه زائر امام حسین (ع) هستند.

کاظمی با بیان اینکه زائر ایرانی مشتاق حضور در اربعین یک یا 2 هفته قبل از فرا رسیدن روز اربعین سفر زیارتی خود را به سمت عراق آغاز می‌کنند از مردم مشتاق خواست که زائرین سفر زیارتی خود را زودتر آغاز کند تا خروج آنها هم از عراق با سهولت بیشتری انجام شود چرا که طبق توصیه علما ثواب راهپیمایی اربعین تنها معطوف به همان روز نیست و فیض زیارت اربعین به کل ایام است ضمن اینکه ازدحامی هم در مرزها وجود ندارد.

گفتنی است؛ بر اساس تصمیم ستاد مرکزی اربعین، مسئولیت کمیته مشارکتهای مردمی، اسکان و تغذیه زائران اربعین به عهده ستاد بازسازی عتبات عالیات گذاشته شده است.ستاد نیز شماره حساب 1040 بانک‌های ملی، ملت و پست بانک قابل پرداخت در سراسر کشور را به‌منظور جذب نذورات و کمک‌های مردمی برای برپایی کنگره عظیم اربعین اختصاص داده است.همچنین هموطنان عزیز می توانند با شماره گیریه کد #1040*780* از طریق اپراتورهای همراه اول و ایرانسل، نذورات خود را اهداء کرده و در فیض میزبانی از زائران اربعین حسینی مشارکت نمایند

 


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها