تماس با ما     درباره ما

دوشنبه - 1398/3/27
نسخه چاپی
مرثیه‌ای برای سامرا
23 محرم 11سال پیش، دژخیمان دد منش جنایتی را مرتکب شدند که اندوه و داغ آن تا ابد، سینه شیعیان را می‌سوزاند.
« خبر اطلاع رسانی »             1395/8/4 *** 22:37:6             تعداد بازدید: 614
بیست وسوم محرم 11سال پیش، دژخیمان دد منش جنایتی را مرتکب شدند که اندوه و داغ آن تا ابد، سینه شیعیان را می‌سوزاند. حدود ساعت ۷ صبح ۲۳ محرم الحرام ۱۴۲۷ق، تکفیری‌های وابسته به القاعده شاخه عراق به رهبری ابومصعب زرقاوی، با پوشیدن لباس نیروهای تکاور عراق، وارد حرم عسکریین شدند
  

تکفیری‌ها اسلحه نگهبانان را مصادره و آنها را به همراه خادمان حرم، در یکی از غرفه‌های صحن زندانی کردند و با کارگذاری مواد منفجره TNT به وزن حدود ۲۰۰ کیلوگرم در داخل بنا، حرم مطهر را منفجر کردند.

در نتیجه این بمبگذاری، گنبد بنا با پوشش آجری و طلاکاری و همچنین تزئینات کاشی‌کاری در دیوارهای آن، فرو ریخت.شدت این انفجار به حدی بود که برخی از مصالح و تزئینات به کار رفته تا شعاع 500متر به بیرون پرتاب شد.

دیوارهای حرم دربعضی ازقسمت‌ها براثرترکش این انفجارتخریب شد اما گلدسته های حرم در امان ماندند و حرامیان فرصت تخریب آنها را پیدا نکردند.درپی این حادثه جنایتکارانه، عزای عمومی اعلام شد و مراجع تقلید و علمای حوزههای علمیه ایران و عراق دروس خود را تعطیل کرده و این اقدام تروریستی را محکوم کردند. بازاریان ایران وشیعیان عراق بعنوان اعتراض بازارها را تعطیل کردند.

۱۶ماه بعد یعنی در۲۷ جمادی الاولی ۱۴۲۸ق دومین انفجار در حرم عسکریین به وقوع پیوست.در ساعت سه بامداد، تروریستها وارد حرم شده و پس از درگیری با محافظان حرم، اقدام به بمبگذاری در حرم کردند.آنها در ساعت ۹ صبح دست به دو انفجار زدند.دراین مرحله ازتعرض تروریستها -اول، گلدسته سمت چپ حرم و در انفجار دوم، گلدسته سمت راست آن به طور کامل تخریب شد.

آغاز بازسازی

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات درباره اقدامات صورت گرفته برای بازسازی حرم امامین عسکریین گفت: پس از جنایت و بی حرمتی تکفیری‌ها طی دو بار انفجار حرم مطهر، عملیات بازسازی و ترمیم بخش های آسیب دیده به سرعت در چندین فاز از جمله ساخت گنبد و طلاکاری آن، ساخت و نصب گریو گنبد، کاشی کاری ، آیینه کاری، سنگ کاری داخل حرم در کف و دیوارها و غیره توسط بهترین استاد کارهای ایرانی آغاز شده و به رغم اتمام بسیاری از خسارت های وارده به فضاهای موجود نیز اضافه شده و هم اکنون کار توسعه آنها ادامه دارد.

حسن پلارک با تاکید بر اینکه عملیات ساخت ضریح مطهر امامین عسکریین (ع)در قم به پایان رسیده است، گفت: ساخت شش درب طلا شامل جهار درب ورودی اصلی و دو درب ورودی داخلی رواق ها نیز به اتمام رسیده است.

وی اظهار داشت: ضریح ، صندوق ها و درب ها در یک کارگاه در قم تجمیع شده و آماده ارسال به سامرا و نصب است.

وی خاطر نشان کرد: برای ساخت ضریح مطهر امامین عسکریین چهار سال زمان صرف شده و در ساخت آن از 70 کیلوگرم طلا، 4500 کیلو گرم نقره، 2500 کیلو گرم مس و 11 تن چوب ساج استفاده شده است.

پلارک با اشاره به اینکه کار ساخت گنبد حرم نیز از سال 89 در یک هزار و 200 متر مربع آغاز شده است، تصریح کرد: این گنبد بزرگترین در نوع خود در اعتاب مقدسه به شمار می رود که در آن بیش از 25 هزار خشت طلا به کار رفته است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: تمامی تلاش دست اندرکاران ایرانی در سامراء در حالی صورت گرفت که فضای موجود توام با ناامنی و بسیاری از کمبودها وجود داشت اما این مسایل حتی نتوانست خدشه ای در کارشبانه روزی ساخت و ترمیم این مکان مقدس ایجاد کند.

حرم امام هادی و حسن بن علی عسکری، معروف به حرم امامین عسکریین علیهم السلام است. نخستین ساختمان آرامگاه این دو امام همام متعلق به قرن چهارم هجری قمری است.

شهر سامرا در شرق رودخانه دجله و در شمال بغداد واقع شده و مرکز استان صلاح الدین و در فاصله ۱۲۴ کیلومتری بغداد است. سامرا از شرق به کرکوک، از شمال به نینوا، از غرب به استان الانبار و از جنوب به بغداد منتهی می شود.

 


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها