تماس با ما     درباره ما

سه شنبه - 1398/5/29
نسخه چاپی
بازسازی تاج خورشیدی گنبد علوی از روی عکس قدیمی
کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات طی اجرای عملیات ترمیم خشت‌های گنبد حرم علوی موفق به بازسازی تاج آن از روی یک عکس قدیمی شدند.
« خبر فعالیت ها »             1395/9/23 *** 16:9:47             تعداد بازدید: 790
کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات طی اجرای عملیات ترمیم خشت‌های گنبد حرم علوی موفق به بازسازی تاج آن از روی یک عکس قدیمی شدند
  

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، در قدیمی ترین تصاویر موجود از حرم مطهر علوی، بر فراز گنبد، تاج خورشیدی دیده می‌شود که از آثار عصر نادری محسوب می‌شد.این نماد شامل یک دست به نشان 5تن آل عبا و خورشیدی با 14 شعاع نور به نشان 14 معصوم بود.

صاحب کتاب منتخب التواریخ از کتاب انوار العلویه نقل می‌کند که وقتی نادرشاه گنبد حرم حضرت امیر علیه السلام را تذهیب نمود، از وی پرسیدند که بالای قبه مقدسه چه نقش کنیم؟

نادر فورا گفت: یدالله فوق ایدیهم.

این تاج زیبا، برای قرن‌ها روی گنبد حرم مطهر علوی نصب بود تا اینکه رژیم بعث به‌دلیل بغض و کینه‌ای که از ایرانیان داشت، این اثر ارزمند و میراث تاریخی را از بین برد.

با واگذاری مسئولیت اجرای پروژه ترمیم گنبد به ستاد بازسازی عتبات، مهندسان ستاد موفق شدند با الگوبرداری از عکس‌های قدیمی، این تاج و پنجه را طراحی و در تهران ساخته و بالاخره روی گنبد مجددا نصب کنند.

تصویری از گنبد قدیمی حرم مطهر امام علی علیه السلام  که تاج خورشیدی بر روی آن نصب بوده 

تصویر جدید از گنبد مطر که تاج خورشیدی اخیرا بر روی آن نصب گردید


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها