تماس با ما     درباره ما

سه شنبه - 1398/5/29
نسخه چاپی
ستون‌های سنگی صحن حضرت زهرا(س)
ساخت ستون‌های سنگی صحن حضرت زهرا(س) در پیشرفته‌ترین کارخانه فرآوری سنگ
« خبر فعالیت ها »             1395/11/2 *** 22:14:26             تعداد بازدید: 740
محموله‌ای از ستون‌های سنگی ساخته شده در پیشرفته‌ترین کارخانه فرآوری سنگ کشور، طی آئینی نمادین با حضور مقامات استانی از شهرک صنعتی شمس آباد تهران به مقصد نجف اشرف ارسال شد

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، در این مراسم که سیدشهاب الدین چاوشی معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران، جمشید گودرزی قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات در امور اربعین، هدایت الله جمالی پور فرماندار شهرستان ری و محمدرضا مس فروش رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان تهران حضور داشتند، سیداکبر طاهری مدیرعامل کارخانه آذرپرلیت الماس گفت: تا کنون بخشی از ستون‌های سنگی، دیوارها و کف صحن حضرت فاطمه زهرا (س) در حرم امیرالمؤمنین در طبقات مختلف توسط شرکت‌های دیگر ساخته شده که پیشرفت‌های خوبی برای صنعتگران ایرانی به حساب می‌آید.ساخت ستون‌های سنگی صحن حضرت زهرا(س) در پیشرفته‌ترین کارخانه فرآوری سنگ

وی افزود: فرآوری و ساخت سنگ طبقات منفی 1 و منفی 2 صحن حضرت فاطمه زهرا (س) برعهده شرکت فرآوری سنگ آذرپرلیت الماس بوده که البته مشابه این کار را در صحن حرم نبوی در مدینه که ساخت آن توسط شرکت‌های ایتالیایی در 30 سال پیش صورت گرفته و همچنین مسجد شیخ زائر در قطر که ساخت آن 15 سال پیش توسط شرکت‌های چینی صورت گرفته وجود دارد اما شبیه سنگ صحن پروژه حضرت زهرا در هیچ جای دنیا به ویژه استفاده از این ابعاد سنگ‌های مرمر نظیر ندارد.

مدیرعامل شرکت فرآوری سنگ آذرپرلیت الماس تصریح کرد: طراحی سنگ‌های ستون بر مبنای ماشین‌های CNC که دقت بیشتری نسبت به دست دارند انجام شده و تلاش کردیم تا کاری را در سطح ملی و قابل قبول برای ایران و اهل بیت انجام داده باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدای امر با استفاده از دستگاه‌‌های ایتالیایی و آلمانی کار فرآوری سنگ‌‌های صحن حضرت زهرا(س) را آغاز کردیم که البته بعدها توانستیم آن دستگاه‌ها را در ایران ساخته و با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز کار خود را پیش ببریم. البته این را هم بگویم که این پروژه و سنگ‌های به کار رفته در آن در هیچ جای دنیا سابقه ندارد که ما این کار را فقط برای ارادت به امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) انجام داده‌ایم.ساخت ستون‌های سنگی صحن حضرت زهرا(س) در پیشرفته‌ترین کارخانه فرآوری سنگ

وی بیان داشت: در حین ساخت و ساز سنگ‌های به کار رفته در صحن حضرت زهرا (س) تمامی کارگران شرکت فرآوری سنگ آذرپرلیت الماس با وضو بوده و تلاش کردند تا این کار را فقط برای اهل بیت انجام دهند.

طاهری در توضیح بیشتر این طرح گفت: این طرح از چند بخش تشکیل شده که بخش ستون‌ها، پاستون‌ها، دریچه‌های هوا و سیستم‌های حرارتی و برودتی از بخش‌های سنگین کار بوده است همچنین بخش ساق ستون‌ها که قطر آن 84 سانتی‌متر است به صورت پوسته و سبک تولید شده تا وزن کار بالا نرود.

وی گفت: پروژه مشابه صحن حضرت زهرا (س) یعنی صحن حرم نبوی به صورتی است که سنگ‌های آن برش داده نشده اما برای پروژه صحن حضرت زهرا (س)‌ از سنگ‌‌های ریخته و برش داده شده استفاده کرده‌ایم ضمن اینکه در سر ستون هم از سنگ مرمر مقرنس کاری شده استفاده شده است این سرستون با این ابعاد آن هم با سنگ مرمر در دنیا بی‌نظیر است ضمن اینکه تمامی عملیات ساخت و ساز این سرستون با استفاده از ماشین‌های CNC انجام شده است.

مدیرعامل شرکت فرآوری سنگ آذرپرلیت الماس در مورد سنگ‌های به کار رفته در ستون‌های پروژه حضرت زهرا (س)‌ افزود: تمامی این سنگ‌ها از جنس مرمر است چرا که ایران یکی از کشوهای غنی در زمینه سنگ مرمر در دنیا بوده و تلاش کردیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

طاهری در مورد ضخامت سنگ‌های به کار رفته در ستون‌ها، دیوارها و کف صحن پروژه حضرت زهرا (س) اظهار داشت: ضخامت سنگ‌های کف صحن 3 سانتی‌متر، ضخامت سنگ دیوارها بین 3 تا 8 سانتی‌متر و البته در بخشی از قسمت‌ها تا 16 سانتی‌متر و ساق ستون‌ها هم به صورت پوسته و به ضخامت 3 سانتی‌متر در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: عمده سنگ تأمین شده در ستون‌ها، دیوارها و کف صحن حضرت فاطمه زهرا (س) از شهرستان مراغه در استان آذربایجان شرقی استحصال شده و بخشی از این سنگ هم از آذرشهر در اطراف تبریز تأمین شده است که این کار به دلیل رنگ ملایم سبز و زرد سنگ مرمر موجود در این معادن بوده است.

مدیرعامل شرکت فرآوری سنگ آذرپرلیت الماس گفت: به طور میانگین در طول روز بین 2 تا 3 ستون در این شرکت ساخته می‌شود.

طاهری خاطرنشان کرد: در ابتدای کار افراد زیادی به ما می‌گفتند که این کار به دلیل پیچیدگی‌ خاصش بهتر است توسط شرکت‌های ایرانی انجام نشود و هرچه سریع‌تر به کشورهای خارجی واگذار شود اما با عنایت اهل بیت و توسل به آنها کار را آغاز کردیم ضمن اینکه در هیچ جای کار هم مشکلی را در مسیر کارهای خود ندیدم چرا که عنایت اهل بیت در این کار کمک‌ حال ما بود.

وی با بیان اینکه این شرکت به صورت 3 شیفت فعالیت دارد افزود: در بخش تولید سنگ با ماشین‌های CNC حدود 18 کارگر به صورت مستقیم و همچنین 2 نفر طراح و 4 نفر سرپرست فعال هستند. در بخش‌هایی که امکان ساب زدن سنگ‌ها وجود دارد 40 نفر فعالیت دارند.

مدیرعامل شرکت فرآوری سنگ آذرپرلیت الماس گفت: در این مرحله 120 ستون را به صورت کامل تحویل داده‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم تحویل نهایی پروژه حدود 3 تا 4 ماه دیگر زمان ببرد. البته احتمال اینکه این زمان بیشتر باشد بسیار زیاد است چرا که در فصل سرما امکان برداشت سنگ از معادن در استان آذربایجان شرقی سخت است.


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها