تماس با ما     درباره ما

سه شنبه - 1398/4/4
نسخه چاپی
فعالیت برای بازسازی عتبات عالیات یک توفیق از جانب خداوند است
آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی : معماری‌های حرم‌های عتبات عالیات باید همگی سنتی باشد و نباید معماری‌ غربی در این حرم‌ها دیده شود.
« خبر اطلاع رسانی »             1395/11/8 *** 17:50:29             تعداد بازدید: 494
آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید گفت: معماری‌های حرم‌های عتبات عالیات باید همگی سنتی باشد و نباید معماری‌ غربی در این حرم‌ها دیده شود

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات  اظهار کرد: اقداماتی که در عتبات عالیات انجام‌ شده، از برکات نظام جمهوری اسلامی است که این توفیق حاصل شد، در گذشته تنها تغییرات مختصری در حرم‌های عتبات توسط سلاطین صورت می‌گرفت.

وی ادامه داد: اکنون بازسازی عتبات عالیات جنبه مردمی پیدا کرده است و نذورات و کمک‌ها از همه جا جمع آوری می‌شود. همه مردم در بازسازی عتبات عالیات شریک هستند که این نکته مهمی است و همه تغییرات در حرم‌های عتبات با کمک مردم انجام می‌شود و اصل این کار مهم و روش انجام آن مهم تر است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: سعی کنید که محکم کاری در طرح‌های حرم‌های عتبات به خصوص در شهر کربلا در حد اعلی باشد و عجله ای برای به نتیجه رسیدن این طرح‌ها نباشد، حتی اگر احداث طرح‌ها طول کشید، اما محکم کاری در آن صورت بگیرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به نکات ضروری در بحث بازسازی عتبات اظهار کرد: حرم‌های عتبات باید زیبا باشد، اما تشریفات در این حرم‌ها در حد اعتدال رعایت شود، ورود و خروج‌هایی برای موارد اضطراری در حرم‌های عتبات درنظرگرفته شود و باید برای موارد حادثه در این حرم‌ها آمادگی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: مکان‌هایی باید برای بانوان در حرم‌های عتبات به صورت مستقل درنظرگرفته شود و جداسازی مکان‌های زنان و مردان در هنگام عبادت در این حرم‌ها صورت بگیرد، همانطوری که در حرم امام رضا(ع) این موارد در نظر گرفته شده است.

                                                                             ضرورت استفاده از معماری سنتی در بازسازی عتبات عالیات  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: مسائل فقهی باید در حرم‌های عتبات جایگاه داشته باشد و مکان‌هایی برای پرسش و پاسخ و دروس حوزوی در این حرم‌ها درنظرگرفته شود. باید در حرم‌های عتبات آثار حوزه علمیه نمایان باشد، در گذشته دروس مهم حوزه علمیه نجف در مساجد اطراف حرم امام علی(ع) بود و اکنون هم در شهر قم دروس مهم حوزوی در حرم حضرت معصومه(س) و اطراف آن است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به ضرورت ایجاد کتابخانه‌ها در حرم‌های عتبات عالیات اظهار کرد: باید کتابخانه‌ها، قرائت‌خانه‌های مجهز و مکان‌هایی برای تدریس و تفسیر قرآن در این حرم‌ها ایجاد شود. باید مسائل فرهنگی را با مسائل عبادی آمیخته کرد، به عنوان مثال در کنار مسجد جمکران، یک مرکز علمی را به نام دارالولایه تاسیس کردم.

وی ادامه داد: معماری‌های حرم‌های عتبات عالیات باید همگی سنتی باشد و نباید معماری‌ غربی در این حرم‌ها دیده شود. خبررسانی در خصوص بازسازی عتبات عالیات کافی نیست و باید این نوع خبر رسانی بیشتر شود. مردم می‌خواهند بدانند که چه طرح‌هایی در عتبات عالیات در حال احداث است و اطلاع رسانی در این زمینه موجب افزایش نذورات مردمی برای بازسازی عتبات خواهد شد. 

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: باید در بازسازی عتبات عالیات آینده را در نظر بگیریم و رعایت معماری‌ سنتی در حرم‌های عتبات اهمیت زیادی دارد، در شهر سامرا مدرسه علمیه ای از زمان مرحوم میرزای شیرازی وجود داشت که در زمان صدام ویران شد، ساخت دوباره این مدرسه علمیه یک مساله ضروری است.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان خاطرنشان کرد: فعالیت برای بازسازی عتبات عالیات یک توفیق از جانب خداوند است و خداوند چنین توفیقی را به کمتر کسی می‌دهد.


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها