تماس با ما     درباره ما

پنج شنبه - 1398/5/31
نسخه چاپی
ضریح جدید حرم مطهر سامرا بروی زائران چشم گشود
ضریح مطهر امامین عسکریین علیهم السلام با عنایت اهل بیت، همزمان با اذان صبح امروز به وقت سامرا، بدون انجام تشریفات رسمی و با حضور زائران رونمایی شد.
« خبر فعالیت ها »             1396/2/6 *** 19:57:30             تعداد بازدید: 589

پس از سال ها انتظار، صبح امروز

ضریح جدید حرم مطهر سامرا بروی زائران چشم گشود
 
ضریح مطهر امامین عسکریین علیهم السلام با عنایت اهل بیت، همزمان با اذان صبح امروز به وقت سامرا، بدون انجام تشریفات رسمی و با حضور زائران رونمایی شد
  

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، در حالیکه براساس برنامه زمانبندی، مراحل نصب و رونمایی ضریح شش گوشه و مطهر حرم امامین عسکریین علیهم السلام قرار بود در نیمه شعبان به اتمام برسد، با مدد اهل بیت و تلاش گروه اجرایی، تقریبا 20 روز زودتر از برنامه پیش‌بینی شده به پایان رسید.

 

براساس این گزارش، محوطه مضجع مطهر که به دلیل اجرای عملیات نصب ضریح به روی زائران بسته شده بود، همزمان با اذان صبح امروز و در آستانه عید مبعث، به روی زائران گشوده و از ضریح مطهر رونمایی شد.

عملیات ساخت این ضریح مطهر از سال 89 در ایران آغاز و پس از دوسال به اتمام رسیده بود.ضریح جدید در 14 بهمن ماه سال گذشته به سامرا منتقل و عملیات تعویض با برداشتن و تعویض سنگ های کف حرم آغاز شد.

شکل و شمایل کلی این ضریح از نظر ابعاد، شبیه به ضریح قبلی است اما نمای جدید ضریح بر اساس مهندسی روز و طراحی هنرمندانه، هنرمندان متعهد و علاقه‌مند به ائمه معصومین(ع) می‌باشد.چوبی که در ساخت این ضریح استفاده شده از مرغوب‌ترین چوب‌ها با استقامت و ماندگاری بالاست که 11 تن وزن دارد.

 در ساخت این ضریح حدود چهار تن و نیم نقره خالص استفاده شده است. همچنین بیش از 60 کیلو طلا نیز در آن به کار رفته است.یکی از مهمترین ویژگی‌های این ضریح سقف معرق کاری شده است.

 

سامرا مدفن امام هادی و امام حسن عسکری است که به حرم امامین عسکریین علیهم السلام مشهور است.در کنار مضجع مطهر این دو امام همام، مدفن نرجس خاتون مادر امام زمان و حکیمه خاتون عمه امام عسکری نیز قرار دارد.

علاوه بر این، سامراء مدفن  بیست و دو تن از امام‌‌زادگان و اعضای خانواده امام نیز هست، 5 نفر از این 22 نفر در پای قبور مطهر مدفون هستند.این بزرگواران شامل عموهای امام زمان(عج)، سوسن خاتون مادر امام عسکرى و نیز دو نفر از نوادگان امام موسی بن جعفر(مشهوربه ابراهیم ومحمد) هستند.این  2 نفر از متولیان اولیه بقعه مطهر بودند. بقیه (17نفر)  دیگر در رواق باب المراد و باب المهدی مدفون هستند.علاوه براینها قبور چند نفر از شاگردان(طلاب) میرزای شیرازی بزرگ صاحب فتوای تحریم تنباکو در این مکان قرار دارد.

جدول مشخصات پروژه ی صنعتی و هنری

عنوان پروژه

محل نصب

شروع

پایان

ابعاد / تعداد

وزن طلا

وزن نقره 

وزن مس

وزن‌چوب

ضریح مطهر امامین عسکریین

سامرا

1388

1392

وزن 17تن

70کیلو

4500 کیلو

 

11تن ساج

توضیح در خصوص متبرعین وعوامل طراح و اکیپ اجرایی

 به دستور آیت الله سیستانی در سال 88  در قم به سرپرستی حجت الاسلام لاجوردی ساخت آن آغاز شد. طراح و سرپرست قلمزنی سید مهدی علمداری ، نجاری بر عهده مهدی دیدار، مسئول سازه استاد خوش نژاد ، خطاط استاد موحد بوده است. آیات  و روایات  و اشعاری در مدح ائمه معصوم علیهم السلام بر پیکر این ضریح نقش بسته است. عمر مفید سازه 400سال تخمین زده شده است.  در سال 1392 در قم رونمایی شده ولی به دلایل امنیتی انتقال انجام نشده است.


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها