تماس با ما     درباره ما

سه شنبه - 1398/5/29
نسخه چاپی
افزايش اعزام زائر به كربلا در تاسوعا و عاشورا
مديركل عتبات سازمان حج و زيارت: با توجه به تقاضاي بالاي مردم براي ثبت نام در عتبات در تاسوعا و عاشوراي حسيني، ظرفيت ثبت نام افزايش خواهد يافت.
« خبر اطلاع رسانی »             1396/6/31 *** 15:19:10             تعداد بازدید: 260

مديركل عتبات سازمان حج و زيارت گفت: با توجه به تقاضاي بالاي مردم براي ثبت نام در عتبات در تاسوعا و عاشوراي حسيني، ظرفيت ثبت افزايش خواهد يافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت شمسا به نقل از ميزان، محسن نظافتي افزود: هر ساله به علت افزايش تقاضا از جانب مردم ، ميزان كاروان‌هاي اعزامي به عتبات در ايام تاسوعا و عاشوراي حسيني نيز افزايش يافته و بيش از ۲۰ هزار نفر در كاروان‌هاي عتبات سازمان حج و زيارت ثبت نام مي‌كنند. اين در حالي است كه روزانه ۵۰ تا ۶۰ گروه ۴۰ نفره به عتبات اعزام مي‌شوند.

وي در خصوص تجهيز هتل‌هاي كشور عراق افزود: طبق تفاهم‌هاي انجام شده با كشور عراق، تجهيز تمامي هتل‌هاي موجود در ليست سازمان حج و زيارت انجام شده و اين هتل‌ها به مسئولين سازمان حج تحويل داده شده است. اما به طور كلي كيفيت هتل‌هاي عراق در حد متوسط ارزيابي مي شود.

مديركل عتبات سازمان حج و زيارت خاطرنشان كرد: از بين ۱۴۰ تا ۱۵۰ هتل موجود در نجف، ۱۵ تا ۱۶ هتل در حد مناسب قرار دارند و مابقي از لحاظ كيفيت درسطح متوسط ارزيابي مي شوند. اين نسبت بيشتر در شهر نجف قابل رؤيت است.

نظافتي اظهار كرد: با توجه به حجم بالاي ثبت نام زائران در عتبات به ويژه در مناسبت هايي چون ماه محرم و صفر، سازمان حج و زيارت مجبور به استفاده از هتل‌هايي با درجه بندي متوسط است چرا كه با حجم وسيع زائران در كشور عراق نسبت به اسكان آن‌ها دچار كمبود جا بوده و براي جبران آن مجبور به استفاده ازا ين هتل‌ها هستيم.

وي عنوان كرد: بيش از ۳۵ درصد هتل‌هاي شهر نجف و كربلا در قالب مسافرخانه فعالند كه در طي جنگ‌هاي متعدد در كشور عراق، از روند بازسازي عقب مانده اند. بر اين اساس سازمان حج و زيارت در اين راستا از مردم ايران و عراق تقاضاي كمك كرده تا با كمك هاي مردمي نسبت به ساخت هتل و بازسازي آن اقدامات لازم صورت گيرد. كشور عربستان نيز در گذشته دچار اين معضل بوده و بعد از ۱۲ سال موفق به بازسازي و ساخت هتل‌هاي جديد شده است.

مديركل عتبات سازمان حج و زيارت گفت: بار‌ها به مردم هشدار‌هاي لازم در زمينه ثبت نام دركاروان‌هاي آزادبر داده شده است چرا كه اين شركت‌ها از امنيت لازم در كشور عراق برخوردار نبوده و اين امر همانند حادثه اخير ناصريه مي‌تواند مشكل آفرين باشد.

نظافتي افزود: كاروان‌هاي عتبات سازمان حج و زيارت بر طبق توافقات انجام شده با كشور عراق از امنيت لازم برخوردارند. در اين راستا سازمان حج و زيارت با پرداخت هزينه به عراق، از امكان اسكورت‌هاي امنيتي براي حفاظت از كاروان ها در اين كشور برخوردار شده و نسبت به كاروان‌هاي آزادبر ايمني زائران تا حد امكان فراهم مي‌كند.

وي خاطر نشان كرد: در جريان حادثه ناصريه، كاروان سازمان حج و زيارت مجهز به نيروهاي امنيتي بودند،كه بعد از شروع تير اندازي از جانب نيرو‌هاي داعشي به سمت زائران ايراني، نيرو‌هاي امنيتي دو اتوبوس مربوط به سازمان حج و زيارت وارد عمل شده و درا ين حين يك سرباز امنيتي كاروان به شهادت رسيد.

مديركل عتبات سازمان حج و زيارت عنوان كرد: تجربه حادثه اخير ناصريه گوياي برخي ناامني‌ها دركشور عراق است و لزوم وجود نيرو‌هاي امنيتي دركاروان‌هاي حامل زائران ايراني را بيش از گذشته نشان مي دهد. بنابراين با اشاره به حادثه اخير ناصريه مي توان گفت ميزان خسارت‌هاي جاني دركاروان‌هاي آزادبر درسطح بالايي قرار دارد و مردم بايد نسبت به انتخاب نوع كاروان وثبت نام در اين كاروان‌ها دقت لازم را داشته باشند.

نظافتي اظهار كرد: از جمله مزاياي ثبت نام در كاروان‌هاي عتبات سازمان حج و زيارت، بهره گيري از بيمه و امكانات امنيتي است و اين امكان فراهم مي شود كه در مواقع بروز حادثه، از مصدومين و شهدا و خانواده هاي آن ها حمايت شود. پرداخت ديه ۲۰۰ ميليون توماني به يك تن شهيد حادثه ناصريه از جمله اين اقدامات است.

وي در پايان يادآور شد: تاكنون بالغ بر ۱۰ هزار نفر در كاروان‌هاي عتبات سازمان حج و زيارت ثبت نام كرده‌اند. هزينه دريافت ويزا ۴۰ دلار تعيين شده است كه اين مبلغ بر اساس نرخ اعلامي روزانه بانك مركزي محاسبه مي‌شود.


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها