امروز:

توصیه‌های ضروری به خادمین موکب‌های اربعین حسینی - (1)
محورهای کلی اصول ارزشی خادمین در موکب‌ها، محورهای کلی اصول حرفه‌ای خدام در موکب‌ها، توصیه‌های اخلاقی، بیایید اینگونه باشیم، باید‌ها و نبایدهای اربعین
« خبر اطلاع رسانی »             1396/7/1 *** 16:24:11             تعداد بازدید: 302

توصیه‌های ضروری به خادمین موکب‌های اربعین حسینی
 
جمشید گودرزی قائم مقام ستاد بازسازی عتبات در امور اربعین با انتشار کتابی با عنوان «توصیه‌های ضروری به خادمین موکب‌های اربعین حسینی» محورها و توصیه‌های کلی را به موکب‌ها، خادمین و آداب معاشرت و زیارت ارائه کرد. این کتاب محورهای کلی و جزئی شامل؛ آداب زیارت، آداب معاشرت در سفر از زبان لقمان حکیم، محورهای کلی اصول ارزشی خادمین در موکب‌ها، محورهای کلی اصول حرفه‌ای خدام در موکب‌ها، توصیه‌های اخلاقی، بیایید اینگونه باشیم، باید‌ها و نبایدهای اربعین بخش‌هاست.در ادامه خلاصه ای از این کتاب را می‌خوانید
  

مقدمه:

سفر میلیونی زائران  به عتبات عالیات در ایام اربعین، نشانه‌حیات و بالندگی نهضت بزرگ عاشورا و فرصتی بی‌نظیر برای پیروان اهل‌بیت علیهم‌السلام جهت معرفی این نهضت و حماسه بزرگ به جهانیان است.

پیاده‌روی زائران و عشاق اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در ایام اربعین و خدمت‌رسانی به آنها که خوشبختانه هر سال با شور و اشتیاق بیشتری انجام می‌شود، خالق صحنه‌های بسیار زیبایی است که در هیچ نقطه از دنیا نمی‌توان مانند آن را یافت.

بی‌تردید هر میزان این حضور با آگاهی و شناخت همراه باشد، می‌تواند بهره‌وری و استفاده از این مائده عظیم الهی را افزایش دهد و برای رسیدن به این مقصود، اولین و اساسی‌ترین گام، آموزش و توجیه در خصوص این سفراست.

مجموعه پیش‌رو یادآوری نکات مهم و اساسی به موکب‌داران خدوم است.

انتظار می‌رود با مطالعه و عمل به آن، دستمایه‌ای برای سفری خوب، همراه با معنویت باشد.

اطلاعات عمومی مورد نیاز مسئول موکب در ایران

1) مسئول موکب، متولی یک اقدام معنوی مردمی است که با پیشنهاد مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان و بررسی جامع، به ستاد عتبات عالیات استان اعلام و توسط ستاد مرکزی پروانه دریافت می‌نمایند.

2) مسئول موکب می¬بایست فردی امین، خادم واقعی عزاداران اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام، امانت‌دار، خوش‌رو، خوش‌برخورد، دارای سعه‌صدر، دارای نفوذ معنوی در جامعه و علاقه‌مند به انجام وظایف محوله باشد.

3) هدف از برپایی موکب، خدمات دهی به زائرین اربعین اباعبدالله‌الحسین (ع) می‌باشد‌.

4) جذب مشارکت مردمی از تمامی اقشار جامعه برای انجام خدمت‌رسانی در موکب باید در رأس برنامه‌های مدیر موکب قرار داشته باشد.

5) جذب مشارکت‌های نقدی و غیرنقدی باید با هماهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان و برنامه‌ریزی دقیق صورت پذیرد.

6) تشکیل ارکان موکب با همفکری هیئت‌امناءاز جمله تعیین مسئول مالی، پشتیبانی، فرهنگی و جذب نذورات از وظائف اصلی مسئول موکب می‌باشد.

7) ایجاد مراکز جمع¬آوری وجوهات نقدی و غیر‌نقدی با هماهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان در محدوده جغرافیایی موکب در شهرستان

8) هر مسئول موکب می‌بایست جهت فراهم نمودن امکانات لازم برای اسکان و پذیرایی، برابر با سهمیه ابلاغیه اقدام نماید.

9) مسئول موکب باید از سلامت کامل و کارائی تجهیزات موکب اطمینان حاصل  نموده و لوازم یدکی برای عیب‌های احتمالی آن‌ها به همراه داشته باشد.

10) انجام هماهنگی جهت جذب کمک‌های نقدی و غیرنقدی در سطح شهرستان با ستاد بازسازی عتبات عالیات

11) تهیه دفتر جمع‌آوری کمک‌های غیرنقدی با دادن رسید به اهداکنندگان ضروری می‌باشد و مجاز به افتتاح تنها یک حساب تحت نظر ستاد بازسازی عتبات عالیات استان می‌باشد.

12) مسئول موکب موظف است جهت سهولت در امر پذیرایی به محض جمع‌آوری مواد مصرفی با استفاده از عوامل موکب نسبت به بسته‌بندی مناسب،قبل از ارسال به عراق اقدام نماید.

13) تشکیل جلسات مرتب و مؤثر با حضور اعضاء هیئت‌امنا موکب جهت بررسی عملکردها و اقدامات میدانی مورد نیاز می‌بایست مدنظر قرار گیرد.

14) موکب‌های استقراری در عراق حتی‌المقدور تلفیقی از اسکان، پذیرایی و خدمات مور نیاز زائران باشند.

15) در صورتی که مسئول موکبی توان ایجاد سایر خدمات در موکب خود را دارد نوع فعالیت را در تفاهم‌نامه اولیه با ستاد عتبات عالیات استان قید و در زمان برپایی موکب نیز با توجه به تعهد ایجادشده پاسخگویی زائران و بازرسان ستاد بازسازی عتبات عالیات را داشته باشد.

16) تعداد خادمین موکب بستگی به میزان سهمیه و نوع خدمات موکب در پروانه صادر شده دارد.

17) مسئولین موکب ملزم به اجرای مفاد تفاهم‌نامه منعقده فی‌ما‌بین با ستاد استان می‌باشند.

18) مسئول موکب می‌بایست لیست اقلام سرمایه‌ای و مصرفی خود را جهت درج در سامانه مرکزی حداکثر یک ماه قبل از اعزام به پشتیبانی ستاد استان خود تحویل نماید.

19) مسئول موکب باید به محض مراجعت از عراق گزارش مالی خود را به صورت شفاف و با حضور هیئت امناء به ستاد عتبات عالیات استان ارائه نماید.

20) جلسات تقدیر وتشکر از عوامل موکب، اشخاص و سازمان‌هایی که موکب را همراهی نموده‌اند در خاتمه مأموریت اربعین بسیار ارزشمند و اثربخش خواهد بود.

 

اطلاعات عمومی مورد نیاز مسئول موکب در عراق

1) مجموعه اقدامات موکب در کشور عراق در بحث خدمات‌رسانی به زائرین حسینی می¬بایست با هماهنگی و محوریت ستاد بازسازی ستاد عتبات عالیات استان در عراق صورت گیرد.

2) از برقراری هر گونه ارتباط با مسئولین عراقی و ایرانی یا سایر مراجع در عراق بدون هماهنگی با ستاد بازسازی عتبات عالیات استان در عراق پرهیز شود.

3) ملاک صدور مجوز فعالیت موکب در سال¬های بعد منوط به هماهنگی کامل مسئول موکب با کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه استان خواهد بود.

4) موکب‌هایی که خدماتی از قبیل چای و نوشیدنی ارائه می‌نمایند‌ می‌بایست به نحوی برنامه‌ریزی کنند که به صورت تمام وقت به زائرین سرویس ارائه گردد.

6) استقرار و اسکان نیروهای موکب در کنار موکب و با مسئولیت شخص مسئول موکب خواهد بود.

7) به خادمین موکب¬ها ابلاغ گردد از آوردن هر گونه مدرک شناسایی به جز گذرنامه به داخل کشور عراق اعم از شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه، کارت شناسایی قویاً پرهیز گردد.

8) هر موکب پذیرایی باید دو بخش کامل را برنامه‌ریزی نماید که افراد ضمن انجام کار به‌موقع و سریع دچار فرسودگی هم نشوند و شیفتی بتوانند امورات خود را به نحو احسن انجام دهند.

9) مسئول موکب می‌بایست از محل استقرار موکب، انبارها، محل پذیرایی از زائرین و مسئولین ذی‌ربط، اطلاعات کاملی را در اختیار داشته باشد.

10) تردد اعضاء موکب در کشور عراق به جز محل مأموریت می‌بایست با هماهنگی و اطلاع مسئول ستاد استانی مستقر در عراق صورت گیرد.

11) مسئول موکب می‌بایست از تمام توان برای پذیرایی در شأن زائران اربعین در بهترین شرایط استفاده نماید.

12) مسئول موکب ملزم به ارائه گزارش از عملکرد روزانه موکب به ستاد بازسازی عتبات عالیات استان و ستادهای مستقر در عراق می‌باشد.

13) مسئول موکب می‌بایست از شروع تا خاتمه عملیات خدمات‌رسانی از تمام نیروها‌ به صورت کامل استفاده نماید و حضور تمامی نیروها تا پایان عملیات خدمات رسانی به زائرین الزامی می باشد.

14)کنترل دقیق تردد نیروهای موکب در مسیرها و کشور عراق توسط مسئول موکب الزامی است.

15) استفاده کامل و بهینه از امکانات و اقلام انتقال داده شده با برنامه¬ریزی دقیق درکشور عراق

16) هزینه انتقال جابجایی، تغذیه خادمین موکب‌ها از حرکت تا مراجعت (داخل ایران و عراق) به صورت کامل به عهده مسئول و هیئت امناموکب بوده وستاد عتبات عالیات مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

17) تنها مرجع تعیین میزان مبلغ دریافتی از اعضاء موکب، مسئول و هیئت امناء موکب با هماهنگی کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه استان می‌باشد.

 

نحوه جذب و به‌کارگیری اعضاء موکب

1) افراد موکب می‌بایست مؤمن، متعهد، متخصص در زمینه کار محوله،دارای سلامت جسمی و روحی، علاقمند و با انرژی و مقید به انجام کار باشند.

2) از جذب، انتقال و بکارگیری افرادی که مشکوک به مصرف مواد مخدر هستند به عنوان خادم موکب قویاً پرهیز گردد.

3) با بررسی دقیق عملکرد افراد موکب در سال 95 محاسن ومعایب را دقیقاً در جمع خود بررسی و با گزینش مناسب¬تر از افراد توانمند و علاقمند و متخصص¬تر بهره‌گیری شود.

4) مسئول موکب از بدو عضوگیری باید بداند چه افرادی برای تصدیِ چه مسئولیتی باید پذیرش شوند وسعی شود افرادی را با خود همراه نمایند که دارای کارایی لازم برای انجام کارها باشند.

5) شناسایی و جذب خادمین موکب‌ها از دو ماه قبل از مراسم اربعین باید توسط مسئول موکب انجام شود.

6) رفتار مسئول‌ موکب با خادمین و خادمین با زائرین باید در نهایت ادب و احترام و حسن خلق باشد.

 

مدارک موردنیاز ثبت‌نام و زمان تحویل مدارک اعضای موکب

1) نحوه اخذ ویزای عوامل موکب

الف: 2 قطعه عکس 3×4 رنگی زمینه سفید، اصل پاسپورت، فیش واریزی هزینه‌های صدور ویزا، فیش واریز هزینه‌های سفر خادمین موکب برابر تصمیمات ستاد  بازسازی عتبات عالیات استان

تبصره: در صورت رایگان بودن ویزا، می‌بایست هزینه مربوطه حذف گردد.

2) ارائه مدارک جهت صدور کارت شناسایی به ستاد استان مربوطه

 الف): 2قطعه عکس 3×4 – فتوکپی از پاسپورت

ب): هویت خادمین موکب¬ها توسط مسئول موکب می‌بایست تأیید و به ستاد شهرستان و عتبات استان جهت صدور ویزابه همراه کارت شناسایی معتبر اعلام گردد.

3) مدت اعتبار پاسپورت (حداقل شش ماه از زمان تحویل)

4) زمان تحویل پاسپورت اعضاء موکب به ستاد حداکثر دهم محرم می‌باشد.

5) مسئول موکب تمام مدارک و مستندات افراد موکب را باید از یکم تا حداکثر دهم محرم تحویل ستاد نماید.

 

ضوابط اعزام خودروهای حامل بار موکب‌ها از ایران به داخل عـراق

1) تمامی خودروها باید در سیستم مسلم (از طریق ستاد بازسازی عتبات عالیات استان) ثبت گردد.

2) خودروهای ثبت شده در سامانه جهت اخذ مجوز نباید قدیمی‌تر از 25 سال باشد.

3) راننده باید صاحب خودرو بوده و سند خودرو بنام وی‌باشد در غیر این صورت ارائه وکالت‌نامه رسمی الزامیست.

4) خوردو می‌بایست حداکثر دارای نفر راننده مجرب علاقمند سالم از نظر جسمی و روحی (مشکوک نبودن به استفاده از مواد مخدر و غیر مجاز) باشد و از خروج خانواده همراه با خودرو ممانعت به عمل خواهد آمد.

5) پاسپورت رانندگان و مدارک خودرو شامل (کارت ، بیمه‌نامه، مدارک مالکیت و سند و وکالت تام از مالک خودرو) باید حداکثر اول تا پنجم محرم تحویل ستاد بازسازی عتبات عالیات استان گردد.

6) از پذیرش و ثبت‌نام رانندگان خودروهای که در سال قبل موجب تخلف، نافرمانی، ترک محل استقرار بدون هماهنگی گردیده در سال‌های آتی خودداری گردد.

7) تأمین خودرو وراننده جهت انتقال اقلام موکب‌، توسط مسئول موکب با بررسی صلاحیت‌های اولیه انجام و مراتب را به پشتیبانی ستاد بازسازی عتبات عالیات جهت انجام اقدامات اعزام خودرو اعلام نماید.

8) همراه داشتن برخی از اقلام خاص اعم از دارو، سوخت و ... ملزم به اخذ مجوز خاص خواهد بود.

9) اعلام شرایط زمان حرکت خودروها (رفت و برگشت)، توقف، بارگیری و حمل امکانات به عهده ستاد‌ بازسازی عتبات خواهد بود.

10) جهت اخذ اطلاعات بیشتر در خصوص اعزام خودرو با معاونت پشتیبانی ستاد مرکز هماهنگی بعمل آید.