امروز:

اقدامات ایمنی، حفاظتی و امنیتی -(2)
ایمنی - حفاظتی امنیتی - فعتلیتهای فرهنگی - اصول و چها چوب فعتالیتهاو.....
« خبر اطلاع رسانی »             1396/7/1 *** 16:27:48             تعداد بازدید: 302

اقدامات ایمنی، حفاظتی و امنیتی

ایمنی:

1) در شناسایی محل مناسب برای برپایی موکب دقت لازم صورت گرفته و در کشور عراق سعی شود چینش چادرها و سایر امکانات برپایی موکب به گونه ای باشد که حتی الامکان، موکب‌های ایرانی بطور پیوسته در کنار یکدیگر قرار نگیرند.

2) از قرار دادن کپسول های گاز و سایر وسایل مورد نیاز برای سوخت، در نزدیک چادرها و محل های استراحت و پذیرایی زائرین، جلوگیری به عمل آید.

3 ) از قبول هرگونه مواد خوراکی تحت عناوین نذری و ... جهت تهیه غذاها و نوشیدنی ها از افراد ناشناس خودداری گردد.

4) از برپایی آتش نزدیک اماکن استراحتی همانند چادرها قویا خودداری به عمل آید.

5) مخازن سوخت جهت سیستم گرمایشی یا آشپزخانه و همچنین مخازن آب مصرفی، دور از دسترس افراد غیر مجاز و در محل مناسبی که همواره تحت دید و کنترل باشند، قرار گیرند و بطور روزانه از امکانات و وسایل سرمایشی و گرمایشی بازدیدهای لازم به عمل آید تا از حوادث احتمالی جلوگیری شود.

6) همواره به تعداد کافی کپسول آتش نشانی و سایر اقلام مورد نیاز اطفاء حریق در اطراف محل های استراحت و پخت و پز در دسترس بوده و نحوه استفاده از آنها به مسئولین موکب آموزش داده شود.

7)  برای سیم کشی برق و راه اندازی سیستم های روشنایی و سرمایشی و گرمایشی، حتما از افراد خبره استفاده نموده و از وسایل استاندارد برای این امور استفاده شده و از دستکاری سیستم‌های برقی توسط افراد آماتور، جلوگیری به عمل آید.

8) در تهیه مواد غذایی، به کیفیت و تاریخ انقضای مواد دقت کافی اعمال گردد و از خرید در حاشیه راهها و اماکن ناشناس خودداری و حتی الامکان سعی شود که اجناس مورد نیاز، از بازارهای داخل کشور تامین گردد.

9) در صورت امکان، در موکب‌های بزرگ که پذیرش تعداد زیاد زائر دارند؛ پزشک، امکانات درمانی سرپایی و آمبولانس پیش بینی گردد.

 

حفاظتی و امنیتی:

1) در انتخاب اعضای اصلی و اداره کننده موکب، دقت کافی صورت گرفته و الزاما افراد بکارگیری شده، با شناخت دقیق و حتی الامکان، معرفی و تایید از سوی افراد سرشناس و شناخته شده مثل ائمه جمعه و جماعات، پایگاه های بسیج، هیئت ها امنای مساجد و افرادی از این قبیل، انتخاب و بکارگیری شوند.

2) شماره تلفن های ضروری مربوط به پلیس محلی، مسئولین ستادهای عتبات استان مربوطه ( رییس ستاد، مسئول حراست ستاد، مسئول ستاد اربعین استان و سایر شماره های ضروری و مورد نیاز) را اخذ نموده و در دسترس داشته باشید تا در مواقع لزوم، مورد دسترسی سریع قرار گیرد.

3)  در اسرع وقت لیست کامل و دقیق از افراد موثر و اعضای دست اندرکار موکب را به همراه محل برپایی موکب، تحویل ستاد اربعین و حراست ستاد استان مربوطه نمایید.

4)  بطور دقیق بر تهیه مواد اولیه طبخ عذا و سپس طبخ و توزیع آن نظارت و اشراف کامل داشته باشید و از نزدیک شدن افراد ناشناس به ظروف طبخ غذا ممانعت به عمل آید.

5)  الزاما زائرین با مدارک شناسایی کافی و معتبر، در موکبها پذیرش شده و ضمن درج نام و مشخصات آنها در جدول های از قبل تهیه شده، نظارت دقیق بر ورود، اسکان و خروج افراد صورت پذیرد.

6)  همکاری کامل با مسئولین حراستهای ستادهای استانی و مرکز در جهت بازدید و نظارت های لازم به عمل آید.

7)  حتی الامکان کلیه عوامل اجرایی هر موکب از لباس متحد الشکل و کارت های شناسایی یکسان استفاده نمایند تا افراد غریبه امکان نفوذ به عنوان عوامل اجرایی را نداشته باشند.

8)  جهت برقراری نظم و امنیت، حتما برای هر موکب تعدادی از افراد شناخته شده و آشنا به مسائل نگهبانی و ... را به عنوان نگهبان ، بخصوص در ساعات شب و به هنگام استراحت زائرین، بکارگیری نمایید تا بطور 24 ساعته، ورود و خروج افراد زائر را تحت نظر داشته و درصورت لزوم و برخورد با موارد مشکوک، سریعا مسئولین حراست ستادهای استانی یا مرکزیت را در جریان قرار دهند. ضمناً لازم است که در موکبهای دائر شده در کشور عراق، از به اصطلاح «پلیس‌بازی»‌هایی که ممکن است برای سیستم پلیس و دستگاههای امنیتی عراق ایجاد حساسیت نماید، خودداری به عمل آید.

9)  به هنگام خروج از مرز ایران و ورود به مرز عراق، به هیچ عنوان، افراد غریبه را در موکب خود داخل ننموده و از قبول بار امانتی سایر افراد جهت انتقال به داخل خاک عراق، اکیدا خودداری شود.

10) از بحث و جدل با مسئولین و دست اندرکاران سایر موکبهای اطراف بخصوص موکبهای مربوط به جریانات ضد نظام جمهوری اسلامی ( اعم از ایرانی و غیر ایرانی) و نشان دادن عکسالعمل‌های احساسی، قویاً خودداری به عمل آید.

 

دانستنی‌های فرهنگی موکب‌های خدماتی در مراسم اربعین

کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی، پیوست فرهنگی موکب های خدماتی را که به ارائه خدمات ارزنده در حوزه اسکان و تغذیه می پردازند،تهیه نموده تا هر موکب به یک خیمه و قرارگاه فرهنگی و حسینی در جهت تبدیل شور حسینی به شعور و معرفت، بدل گردد. از جمله فعالیت این قرارگاه عبارتند از:

 

الف. اقدام‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی

1)         تأمین کارگزاران فرهنگی و تبلیغی مجرب و متعهد (مبلغ و مبلغه، قاری، خادم، مداح، رابط فرهنگی و...) از مبدأ با مراجعه به کمیته فرهنگی و آموزشی استان از طریق سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه و حوزه های علمیه در استان ها

2)         تدارک تجهیزات اجرای برنامه‌های فرهنگی و تبلیغاتی همانند:

•           محصولات فرهنگی و تبلیغی از قبیل: بنر،تابلوهای راهنما، قرآن کامل و صفحه¬ای، کتب ادعیه و زیارت

•           تجهیزات صوتی و تصویری مناسب، از جمله: آمپلی فایر، باند صوتی، ویدیوپروژکتور، اتصالات

•           لوازم اقامه نماز جماعت، از جمله: موکت و فرش، تابلوی «جهت قبله»، مهر، خاک تیمم، تسبیح، سجاده، کیسه کفش، وسایل گرمایشی و سرمایشی

•           استفاده بهینه از سامانه ها، کانال ها و شبکه های مجازی

ملاحظات:

         کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی برخی از محصولات و محتوای لازم را تهیه و در اختیار کمیته های استانی قرار خواهد داد.

         تجهیزات و محصولات فرهنگی از طریق کمک های مردمی، خیرین و نهادهای عمومی استانی تهیه و تدارک شود.

3)         اجرای زنده اذان وپخش برنامه‌های رادیو اربعین، کلیپ-های قرآنی، دعا، زیارت، مناجات، مداحی و مراثی

4)         اقامه نماز جماعت در اول وقت شرعی و اختصاص مکان مناسب به ویژه برای نماز جماعت بانوان

5)         اجرای برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی(قرائت زیارت، سخنرانی، بیان احکام، مداحی) بعد ازاقامه هر وعده ازنمازها به مدت 5 تا 15 دقیقه

6)         برگزاری محافل انس و نیایش (تلاوت و ختم قرآن، جلسات دعا و زیارت همانند: کمیل، ندبه، توسل، عاشورا، اربعین، امین الله، آل‌یاسین)

7)         اطلاع‌رسانی فرهنگی، راهنمایی زائران و توزیع به هنگام محصولات فرهنگی

8)         محیط‌آرایی فرهنگی و تبلیغی متناسب با اهداف نهضت حسینی و شعار سال اربعین

9)         بزرگداشت شهدای مقاومت اسلامی، تکریم شهدا در محیط آرایی

10)       تکریم موکب داران عراقی و عموم زائران به ویژه زائران عراقی

11)       اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و تبلیغی با هدف ترویج سبک زندگی اسلامی و حسینی از جمله: روایتگری، نمایش های آیینی، برنامه¬های قرآنی، طرح نایب الشهید، مسابقات، میز مشاوره و پاسخ به سوالات، نمایشگاه و...

12)       مستندسازی و انعکاس خبری اقدامات فرهنگی و تبلیغی (فیلم، عکس، گزارش و...) به کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی

13)       تقدیر از موکب های فعال و موفق در اجرای برنامه های فرهنگی و ارایه‌کنندگان تجارب و مستندات موکب ها توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات و کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی

 

ب. اصول و چهارچوب فعالیت ها

مناسب است اصول  وموارد ذیل در اجرای برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و تبلیغی مورد توجه و ملاحظه قرار گیرند:

1)         رعایت اصول و سیاست¬ها و راهبردهای فرهنگی و تبلیغی مصوب

2)         رعایت حدود شرعی در ارایه خدمات، اکتفا به پذیرایی ساده وپرهیز از اسراف و افراط

3)         رعایت موارد امنیتی، ایمنی، ترافیکی، نظافتی و بهداشتی براساس پیوست¬ها ودستورالعمل¬های مربوطه در اجرای برنامه های فرهنگی و تبلیغی

4)         رعایت حرمت‌ها و شئون اربعین حسینی و عزاداری،قوانین کشورمیزبان،سنت‌ها و آداب و فرهنگ مردم عراق

5)         پرهیز از هرگونه فعالیت سیاسی جناحی و گروهی و مباحث انحرافی و تفرقه انگیزمذهبی، قومی، ملیتی

6)         توجیه کارگزاران اجرایی و خدماتی موکب نسبت به امور فرهنگی، وظایف و رعایت مسائل اخلاقی و شرعی و قوانین و مقررات

7)         انحصاری نکردن ارائه خدمات به زائران استان، منطقه یا کشور خاص

8)         رعایت مسائل شرعی و احکام فقهی و طهارت نمازخانه و اماکن عمومی

9)         عدم نصب تمثال مقام معظم رهبری و مراجع عظام(دامت برکاتهم)، علما و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی

10)       اجتناب از  به کارگیری و برجسته‌سازی نمادها و نشان‌های دستگاه‌ها، مؤسسه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و عمومی

11)       نامگذاری موکب با اسامی معصومین(ع) و بزرگان دینی

12)       ترویج فرهنگ توقف و زیارت کوتاه در کربلا

13)       همکاری و تعامل با سایر موکب¬ها در برگزاری مراسم و امور تبلیغی و فرهنگی

14)       رعایت آسایش حال زائران و اجتناب از طولانی شدن مدت زمان برنامه¬های فرهنگی

15)       همکاری با مأموران نظامی، انتظامی و امنیتی در برقراری نظم و امنیت

16)       تفکیک جنسیتی زائران در ارایه خدمات موکب و اجرای برنامه ها

17)       تعطیل شدن فعالیت های خدماتی موکب (همانند توزیع غذا و لوازم استراحت)هنگام اذان و اقامه نماز

18)       اهتمام به ترویج فرهنگ و معارف نهضت الهی عاشورا و اربعین و گفتمان مقاومت و ظلم ستیزی در محیط آرایی و برنامه های فرهنگی