تماس با ما     درباره ما

پنج شنبه - 1398/5/31
نسخه چاپی
تشریح شرایط سفرهای اربعین امسال
پلارک : میزبان اصلی در مراسم اربعین مردم عراق هستند و ما به آنان کمک می کنیم.
« خبر اطلاع رسانی »             1396/7/25 *** 22:59:27             تعداد بازدید: 349
برنامه‌ها و تمهیدات اندیشیده شده برای برپایی هرچه باشکوه تر مراسم اربعین حسینی امسال با حضور حسین ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین، حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در برنامه گفت وگوی ویژه خبری تشریح شد
  

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات به نقل از صدا و سیما، حسن پلارک در این برنامه گفت: میزبان اصلی در مراسم اربعین مردم عراق هستند و ما به آنان کمک می کنیم.

پلارک با اشاره به رشد 10 تا 15 درصدی در امکانات اسکان و پذیرایی زائران در موکب ها گفت: امسال برای برپایی هزار و 600 موکب به ظرفیت اسکان یک و نیم میلیون نفر برنامه ریزی شده است.

وی افزود: نیمی از موکب ها در داخل و نیمی دیگر در عراق مستقر خواهند شد و ظرفیت پخت دو میلیون و 200 هزار غذا در هر وعده را دارند.

پلارک با بیان اینکه پارسال 900 موکب برای زائران اربعین برپا شده بود گفت: دوره زمانی خدمات دهی به زائران اباعبدالله الحسین (ع) از 15 روز پارسال به 20 روز افزایش یافته است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینکه موکب ها از پنجم تا بیست و پنجم صفر به زائران اباعبدالله الحسین (ع) خدمات ارائه می‌کنند افزود: موکب ها در داخل در استان های مرزی و مسیرهای منتهی به نقطه صفر مرزی و در عراق در شهرهای کربلا و نجف، کاظمین، سامراء و مسیب و در مسیر بین دو شهر مقدس نجف و کربلا مستقر خواهند شد.

پلارک به آموزش موکب داران اشاره کرد و گفت: موکب های ما امسال به صورت عمومی تلقی می شوند و متعلق به استان یا ملیتی خاص نیستند و همه زائران از همه استان ها و ملیت ها می توانند از آنها استفاده کنند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین نیز گفت: اربعین امسال به هیچ عنوان ورود بدون روادید به عراق نخواهیم داشت.

حسین ذوالفقاری گفت: عده ای از سال های قبل در مرز مهران تجمع می کردند و در نهایت به صورت غیرقانونی به عراق می رفتند که این مسئله مشکلاتی را به همراه داشت.

وی گفت: نیروی انتظامی موظف شده است تا از ورود زائران اربعین بدون روادید عراق به این کشور جلوگیری کند و با متخلفان برخورد خواهد شد.

ذوالفقاری با بیان اینکه اگر پارسال زائران بدون روادید در مرز مهران حضور نمی یافتند مشکلی نداشتیم، افزود: هموطنانمان مسئله سفر به عراق بدون روادید را فراموش کنند زیرا اگر چنین اتفاقی بیفتد طرف عراقی مرز را خواهد بست.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه سال گذشته دو میلیون و 400 هزار نفر در بازگشت به کشور از مراسم اربعین ثبت شد گفت: پیش بینی ما این است که امسال درصدی به زائران ایرانی اربعین اضافه شود.

وی افزود: 20 نهاد، سازمان و دستگاه لشکری و کشوری در ستاد اربعین نقش دارند و اِشکالات و نارسایی های مراسم اربعین پارسال شناسایی و برای رفع آنها برنامه ریزی شده است.

ذوالفقاری گفت: تلاش کردیم تا امسال مرز خسروی را به مرزهای ورودی به عراق اضافه کنیم و این مسئله مورد موافقت طرف عراقی هم قرار گرفته است و هم اکنون در حال ایجاد زیرساخت های آن هستیم.­

وی با بیان اینکه امسال ویزای گروهی صادر نمی شود افزود: تاکنون 300 هزار نفر در سامانه صدور روادید ثبت نام کرده اند و از زائرانی که ثبت نام نکرده اند­می خواهیم که زودتر اقدام کنند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه تا دو روز مانده به روز اربعین صدور ویزا ادامه خواهد داشت گفت: علاوه بر صدور روادید در سفارت و کنسولگری های عراق در تهران، مشهد، اهواز و کرمانشاه، 12 دفتر دیگر اقدام به صدور ویزا می کنند.

ذوالفقاری تصریح کرد: لغو روادید میان دو کشور درخواست جمهوری اسلامی ایران است اما طرف عراقی با لغو آن موافق نیست.

وی گفت: مبلغ صدور روادید همان 40 دلار است اما ثبت نام کنندگان نیازی به تهیه دلار برای صدور روادید ندارند و می توانند معادل ریالی آن را به دفاتر صدور ویزا پرداخت کنند.

ذوالفقاری با بیان اینکه کار ستاد اربعین نرخ گذاری نیست افزود: هم اکنون هلال احمر برای سفر هر ایرانی به عراق 16 هزار تومان دریافت می کند که با رایزنی های صورت گرفته با جمعیت هلال احمر این مبلغ برای زائران اربعین به شش هزار و 200 تومان کاهش یافته است.


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها