تماس با ما     درباره ما

یکشنبه - 1398/5/27
نسخه چاپی
خدمات صحن حضرت زهرا به زائرین اربعین
مدیریت متمرکز توزیع غذا و پتو در 17 نقطه صحن حضرت زهرا (س)/ استقرار ۳ هزار نیروی متبرع و ۳ درمانگاه ۲۴ ساعته/کنترل ورود و خروج زائرین در ۳۰ نقطه
« خبر فعالیت ها »             1396/9/12 *** 15:58:48             تعداد بازدید: 328
مدیر پروژه توسعه حرم مطهر علوی گفت: فضای طبخ غذای در نظر گرفته‌شده در صحن حضرت زهرا(س) برای پذیرایی از ۷۰ هزار زائر در هر وعده و در 7 آشپزخانه مرکزی بود که با مدیریت متمرکز از طریق ۳ هزار نیروی خدماتی آن را توزیع می‌کردیم
  

حامد امیری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، گفت: با توجه به دستور رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات و معاون فنی و مهندسی این ستاد آماده‌سازی و جمع‌آوری مصالح ساختمانی داخل صحن حضرت زهرا (س) از 40 روز قبل از زیارت اربعین شروع و اجرایی شود.

وی افزود: مانند سال‌های گذشته و طی جلسات مستمر با پیمانکاران فعال در این صحن و مجموعه‌ای که باید زمینه حضور زائران را فراهم می‌کرد برگزار شد و تلاش کردیم در کمترین زمان ممکن خدمات ارائه‌شده به زائران اربعین در صحن حضرت زهرا(س) در حد مطلوب و قابل استفاده باشد.

فعالیت عمرانی 1600 پرسنل در صحن حضرت زهرا (س)

مدیر پروژه توسعه صحن حضرت زهرا(س) تصریح کرد: جمع کردن کارگاه عمرانی توسعه حرم علوی که قرار است 200 هزار مترمربع زیربنا داشته باشد و هزار و 600 نفر پرسنل کاری در آن فعالیت می‌کنند، بسیار سخت و دشوار است لذا برای حصول به اهداف و عدم صدمه جدی به کارگاه عمرانی باید این جمع‌آوری در زمان مناسب با فرصت کافی و برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود که طبق همین شرایط این کار را انجام دادیم.

امیری گفت: برای اربعین امسال نقشه ویژه برای اسکان زائران طراحی شد و تلاش کردیم تا تمام فضاهایی که می‌توانست در اختیار زائران عزیز قرار گیرد، از قبل شناسایی کرده و بر اساس این نقشه، نقشه دیگری را برای ایمن‌سازی و جلوگیری از حوادث برای زائران عزیز تهیه کردیم تا آنها را از حوادث ناگوار احتمالی باز بداریم.

وی افزود: فضای پیش‌بینی‌شده جهت اسکان بیش از 68 هزار نفر از زائران در صحن حضرت زهرا(س) آماده شد و برای پذیرایی این حجم از این جمعیت باید مکان‌هایی را برای طبخ غذا و آشپزخانه در نظر می‌گیریم.

پخت 70 هزار غذا در 7 آشپزخانه و هماهنگی بین 17 مجموعه

مدیر پروژه توسعه صحن حضرت زهرا(س) تصریح کرد: فضای طبخ غذای در نظر گرفته‌شده در صحن حضرت زهرا(س) برای پذیرایی از زائران اربعین 7 آشپزخانه بود که در مجموع دارای ظرفیت پخت بین 67 هزار تا 70 هزار پخت در هر وعده را داشت.

امیری اظهار داشت: با توجه به هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده از سوی ستاد مرکزی اربعین و ستاد بازسازی عتبات عالیات،‌7 استان به‌عنوان مسئول اسکان، تغذیه و پذیرایی زائران در صحن حضرت زهرا(س) انتخاب شده و 15 زیرمجموعه هم برای آن در نظر گرفته شد.

مدیر پروژه توسعه صحن حضرت زهرا(س) گفت: در اربعین 96 مهم‌ترین مسئله مدنظر، مدیریت این مجموعه‌ها و همچنین اجرای یکپارچه و هماهنگ خدمات و اقدامات آنها به زائران بود.

وی افزود: مرکزی با عنوان مرکز مدیریت مجموعه صحن و اربعین 96 در نظر گرفته شد که پل ارتباطی بین تمامی مجموعه‌های فعال در صحن حضرت زهرا(س) بود و انجام اقداماتی نظیر پخت، ساعت توزیع و میزان خدمات برای اعمال مدیریت یکپارچه را اجرایی می‌کرد.

فعالیت 3 هزار نیروی خدماتی در صحن

مدیر پروژه توسعه صحن حضرت زهرا(س) اظهار داشت: نزدیک به 3 هزار نیروی خدماتی در صحن حضرت زهرا(س) در ایام اربعین مسئول خدمت‌رسانی به زائران بودند و به واسطه در اختیارگیری شبکه بی‌سیم ارتباط لحظه‌ای با یکدیگر داشتند، ضمن اینکه مرکز کنترل هم هدایت و مدیریت متمرکز را اعمال می‌کرد.

امیری افزود: برای سلامتی زائران با مجموعه‌های مختلفی در صحن حضرت زهرا (س) برای احداث 3 درمانگاه 24 ساعته هماهنگی‌هایی صورت گرفت که می‌توان به حضور 100 نفر کادر پزشکی از سوی جامعه پزشکی تهران و همچنین خدمات ارائه‌شده از سوی هلال‌احمر بخشی از این اقدامات درمانی و بهداشتی به حساب می‌آید. همچنین یک تیم پزشکی از سوی بسیج دانشجویی مشهد در 3 نقطه صحن حضرت زهرا (س) خدماتی بهداشتی و درمانی را ارائه می‌دادند.

وی تأکید کرد: در 24 ساعت 5 هزار ویزیت توسط این 3 گروه پزشکی در صحن حضرت زهرا(س) به زائران اربعین خدمات ارائه می‌شد. نزدیک به آمار بیمارستان‌های بسیار بزرگ به حساب می‌آید.

استقرار 920 چشمه سرویس بهداشتی و حمام در ایام اربعین

مدیر پروژه توسعه صحن حضرت زهرا(س) بابیان اینکه مجموعه معاونت فنی و مهندسی ستاد بازسازی عتبات عالیات با توجه به تعهدات خود مبنی بر ارائه خدمات بهداشتی شامل سرویس بهداشتی و حمام به زائران اربعین اقداماتی را در دستور کار خود قرار داد،‌ اظهار داشت:  120 چشمه حمام علاوه‌بر سهمیه قبلی و بر اساس نیازسنجی اربعین سال گذشته در صحن حضرت زهرا(س) مستقر شد.

وی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: در مجموعه صحن حضرت زهرا(س) نزدیک به 920 چشمه سرویس بهداشتی و حمام دارای آب گرم بودند که آب گرم این مراکز از موتورخانه مرکزی صحن و سیستم‌های گرمایشی درنظرگرفته‌شده تأمین می‌شد ضمن اینکه 240 چشمه حمام از 920 چشمه به صورت 24 ساعته دارای آب گرم بود.

مدیر پروژه توسعه صحن حضرت زهرا(س) خاطرنشان کرد: یکی از بزرگ‌ترین و بحرانی‌ترین مسائل اربعین در سال‌های گذشته بحث تأمین آب شرب زائران بود، به همین دلیل ستاد بازسازی عتبات عالیات و استانداری تهران کارخانه‌ای را برای این منظور احداث کردند که روزانه 120 هزار لیوان آب شرب تولید می‌کرد و می‌توانست قسمتی از ظرفیت مدنظر زائران در صحن حضرت زهرا(س) را تأمین کند. همچنین با تأمین تانکر آب 5 هزار لیتری آب شرب و لیوان‌های توزیع‌شده توانستیم آب آشامیدنی این صحن را تأمین کنیم.

مدیریت 20 ایستگاه پذیرایی در داخل صحن و رواق‌ها

امیری گفت: نزدیک به 20 ایستگاه پذیرایی در داخل صحن حضرت زهرا(س) و رواق‌های داخلی موضوع توزیع غذا و پذیرایی را مدیریت می‌کردند.

وی ادامه داد: 10 ایستگاه امداد و آتش‌نشانی به صورت ثابت و متحرک جهت اقدامات خاص در نظر گرفته شده بود، ضمن اینکه 3 خودروی آتش‌نشانی هم در داخل صحن مستقر بودند.

مدیر پروژه توسعه صحن حضرت زهرا(س) اظهار داشت: نیروهای انسانی و ماشین‌های حمل زباله توسط برخی شهرداری‌ها در صحن حضرت زهرا(س) اقدامات پاکیزگی محل اسکان زائران را انجام می‌داند ضمن اینکه نزدیک به 30 نقطه هم به صورت 24 ساعته بحث حفاظت، امنیت و ورود و خروج زائران را کنترل می‌کرد.

امیری گفت: 10 نقطه توزیع پتو در صحن حضرت زهرا(س) وظیفه توزیع و جمع‌آوری پتوهای زائران را برعهده داشتند.


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها