تماس با ما     درباره ما

سه شنبه - 1398/1/6
نسخه چاپی
پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)/ اتمام طرح تا پایان سال
بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) در سه طبقه طراحی شده است، تاکنون طبقه همکف و اول این مجموعه تکمیل شده و سایر طبقات نیز مراحل پایانی را طی می‌کند.
« خبر فعالیت ها »             سه شنبه، 1397/4/26 *** 16:35:48             تعداد بازدید: 218

قسمتهایی از گفتگو باحامد امیری مدیر پروژه صحن و شبستان حضرت زهرا(س) حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) :

 

آقای مهندس امیری با توجه به نزدیک شدن به زمان افتتاح بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی، این بخش چند درصد پیشرفت دارد؟

بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) 90 درصد پیشرفت داشته و امیدوار هستیم تا عید غدیر این بخش را در اختیار عتبه علویه(ع) و زائران این حرم شریف قرار دهیم.

با توجه به اینکه بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) در سه طبقه طراحی شده است، تاکنون طبقه همکف و اول این مجموعه تکمیل شده و سایر طبقات نیز مراحل پایانی را طی می‌کند.

بخش غیر زیارتی چطور؟

با توجه به اینکه قرارداد بخش غیرزیارتی یک سال بعد از بخش زیارتی بسته شد، این بخش با تأخیر بیشتری در اختیار عتبه علویه(ع) قرار خواهد گرفت، اما با روند خوبی که پیش گرفته شده است، دو بخش کتابخانه و اداری آماده تحویل است و در صورت نیاز تا عید غدیر به بهره‌برداری رسیده و در اختیار عتبه علویه(ع) قرار می‌گیرد، اما در غیر این صورت تا پایان سال همراه با تکمیل سایر بخش‌های غیرزیارتی این بخش نیز بهره‌برداری خواهد رسید.

کتابخانه صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی به مساحت سه هزار مترمربع و مساحت کلی 16 هزار و 500 متر مربع در ضلع شمالی پروژه و مقابل محله الحویش قرار دارد که ظرفیتی با یک ملیون کتاب و مجهز به کارگاه ترمیم نسخ خطی است. علاوه بر این، ساختمان موزه نیز در 5 طبقه و با مساحتی برابر با 17 هزار مترمربع روبه‌روی محله المشراق واقع است.

در مجموع صحن حضرت زهرا(س) پایان سال 1397 به طور کامل آماده و قابلیت بهره‌برداری دارد و تا پایان سال جاری دیگر زیباسازی از جمله سنگ کف و کاشی‌کاری نخواهیم داشت.

                  

..................      در مجموع می‌توان گفت تمامی بخش‌ها به غیر از بخش‌هایی که مربوط به بحث برق و شبکه است، تکمیل شده و آنچه باقی مانده نصب تابلوهای برق، لوسترها و چراغ‌ها و بخشی نیز مربوط به تأمین برقی است که باید توسط وزارت نیروی عراق تأمین شود. در صورتی که برق تأمین شود، بخش سرمایش و گرمایش طرح راه‌اندازی می‌شود،اما عملا کارهایی که مربوط به سرمایش و گرمایش بوده و مربوط به تعهدات ما است، تأمین شده و آنچه در این زمینه باقی مانده مربوط به تعهدات کشور عراق است.

از دو ماه گذشته روزانه 15 تریلی برای احداث صحن حضرت زهرا(س) وارد مجموعه می‌شد؛ اکنون با تکمیل قسمتی از این صحن، هم‌اکنون چند تریلی مصالح برای اتمام بخش زیارتی صحن وارد می‌شود؟

هفتگی نزدیک به 30 تریلی حمل می‌شود که مربوط به بخش‌های مختلف است و در قسمت‌های مختلف صحن به کار گرفته می‌شود.

علاوه بر این، هماهنگی نزدیک به 35 گروه پیمانکاری کار بسیار دشواری است که باید با برنامه‌ریزی پیش رود. 15 پیمانکار نیز به طور مستقیم اقدام به زیباسازی صحن حضرت زهرا(س) می‌کنند تا پروژه‌ای عظیم با 220 هزار مترمربع در زمان مقرر تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

البته با تلاش مهندسان و هنرمندان کشورمان، روزانه تغییر فضاسازی و تکمیل بخش‌های مختلف قابل مشاهده است، به طوری که هر روز یک بخشی تکمیل می‌شود که امیدواریم تا پایان سال جاری تمامی بخش‌های صحن حضرت زهرا(س) را در اختیار عتبه علویه قرار دهیم.

زیرساخت‌ها و تأسیسات صحن حضرت زهرا(س) حرم امیرالمؤمنین(ع) نیز تکمیل شده است؟

آنچه از تأسیسات در قرارداد ما بوده، در بخش زیارتی 100 درصد تکمیل شده، اما در بخش غیرزیارتی در حال تکمیل است؛ مابقی تعهدات مربوط به کشور عراق بوده به طوری که تأمین برق و پست برق انجام نشده اما تمامی اقدامات ستاد در بخش زیارتی تکمیل شده است و از یک سال گذشته قابلیت بهره‌برداری را دارد.

در بخش تأسیسات مکانیکی، هواساز و سیستم‌های خنک‌کننده و تأمین آب گرم نصب شده است و در بخش مکانیکی در بخش زیارتی کاری روز زمین نمانده و این بخش نیز آماده افتتاح است.

در مرحله زیباسازی نیز باید متذکر شد که بخش ورودی صحن پنج سردر دارد که در بخش نماسازی سردرها قرار است کار مقرنس معرق انجام شود، بر همین اساس تکمیل آن نیازمند زمان است. همچنین در کنار این، سه فضای مقرنس معرق وجود دارد که یکی تکمیل شده و این فضاسازی و زیباسازی نیز با توجه به نوع معماری و ظرافت نیازمند زمان است که امیدواریم تا پایان سال جاری تمامی بخش‌ها تکمیل و فضا در اختیار زائران قرار گیرد.

                                         


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها