تماس با ما     درباره ما

شنبه - 1398/1/3
نسخه چاپی
چند توصیه به زائران اربعین سامراء
ماجرای همراهی اهل‌سنت در اربعین/ افزایش ۳۰ درصدی موکب‌های مسیر سامراء
« خبر اطلاع رسانی »             دوشنبه، 1397/5/15 *** 22:41:15             تعداد بازدید: 192

قسمتهایی از گفت‌وگوبا «امین شریعتی» مسؤول قرارگاه اربعین سامرا

افزایش ۳۰ درصدی موکب‌های اربعین سال ۹۷ در مسیر سامرا

بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، تعداد موکب‌های پیش‌بینی شده برای اربعین سال جاری را نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داده‌یم. همچنین علاوه بر موکب‌های ایرانی و عراقی مستقر در سال گذشته، در چند بخش با پشتیبانی اهالی مختلف منطقه در مسیر و شهر سامرا موکب برپا می‌‌شود.

با توجه به اینکه سال گذشته حدود ۲ میلیون زائر به سامرا مشرف شدند، ما امسال آمادگی پذیرایی از ۳ میلیون زائر را خواهیم داشت.

ارائه خدمات به زائران اربعین 10 روز قبل از اربعین حسینی

توصیه می‌‌کنیم که زائران به دلیل محدودیت‌های سامرا، سریع پس از زیارت بازگردند چرا که در برخی مواقع شاهدیم زائران چندین روز بیتوته می‌کنند که این کار درستی نیست.

علاوه بر این از تمامی زائران می‌خواهیم تا از کسبه اهل سامرا خرید کنند. سال گذشته در مسیر زائران تمامی مغازه‌ها تعطیل بودند، اما ما تمامی شیوخ را صدا زدیم که مغازه‌ها را باز کرده و اجناس را به زائران بفروشند که این امر موجب خوشحالی آن‌ها شد، چون رزق و روزی آن‌ها افزایش یافت و خوشبختانه زائران هم خرید کردند و خرید از کسبه سامرا به منزله تیری بر وجود داعشی‌ها به حساب می‌آید.

ما تلاش می‌کنیم ۱۰ روز قبل و دو روز بعد اربعین خدمت‌رسانی به زائران اربعین را داشته باشیم اما بیش از این سامرا توان ندارد. البته در سال گذشته از دو هفته قبل موکب‌ها برپا و خدمات‌رسانی شروع شده بود، اما خدمات موکب‌ها در ایام اربعین امسال ۱۰ روز قبل از اربعین حسینی پذیرایی دارند.

البته باید متذکر شد که سامرا در طول سال به صورت شبانه‌روز آماده ارائه خدمت به زائران است، اما پذیرایی و استقرار موکب‌ها در ایام اربعین محدود است.

برپایی ۳۲ موکب در مسیر سامرا در اربعین سال گذشته

سال ۹۵ نهایت پنج موکب برای زائران اربعین حسینی در سامرا داشتیم اما پس از آن‌ها با مشارکت شیوخ، مردم و نهادهای حکومتی سامرا این تعداد افزایش یافت تا جایی که سال گذشته ۲۲ موکب ایرانی و ۱۰ موکب عراقی در این محل مستقر بود، البته برای امسال هم برنامه متفاوتی پیش بینی شده است که با همکاری استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، خراسان رضوی، هرمزگان، قم، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و همچنین آستان قدس رضوی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بخشی از اوقاف استان‌های کشور تدابیری اندیشیده شده است.


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها