تماس با ما     درباره ما

جمعه - 1398/1/2
نسخه چاپی
نشان ارادت ایرانیان نهفته در غدیر - (قسمت دوم)
ورود ایرانیان به عراق - در طرح توسعه اعتاب مقدسه
« خبر فعالیت ها »             جمعه، 1397/6/9 *** 12:24:55             تعداد بازدید: 172

ورود ایرانیان به عراق در طرح توسعه اعتاب مقدسه

اولین اقدام کشورمان پس از ورود زائران ایرانی به عتبات عالیات بحث توسعه و بازسازی حرمین شریفین امامان معصوم علیهم‌السلام بود و در رأس آن توسعه حرم امام علی(ع) در دستور کار قرار گرفت.

طبق گفته مهندس حسن پلارک رئیس‌ ستاد بازسازی عتبات عالیات، حرم امام اول شیعیان در عراق به اندازه حرم یک امام‌زاده‌ای مثل امامزاده صالح تجریش بود که جوابگوی خیل جمعیت مشتاق نبود و حدود 14 سال پیش جمهوری اسلامی طرح بازسازی و توسعه حرمین شریفین عراق را در قالب ستاد بازسازی عتبات عالیات برعهده گرفت و نقش مهمی در توسعه حرمین شریفین داشت و از همان ابتدا و طبق تاکیدات مقام معظم رهبری، این ستاد کاملا بر پایه کمک‌های مردمی و بدون هیچ‌گونه دخالت دولت‌های ایران یا عراق شکل گرفت.

حسن پلارک به گزارشگر کیهان می‌گوید: «پیشرفت پروژه طبق برنامه انجام شده است اگرچه نقاط ضعفی وجود دارد که به دلیل مشکلات ویزا، مسائل مرزی و ورود کالا قابل اغماض است. اما اصرار ما بر این بود که تا پایان شهریور پروژه صحن حضرت زهرا(س) به اتمام برسد اما علی‌رغم همه تلاشی که به طور فشرده در حال انجام است، این مسئله شدنی نیست و فکر می‌کنم یک ماه فرصت بیشتر لازم است.»

وی تاکید می‌کند: «شاید بتوانیم بخش زیارتی را در عید غدیر به اتمام برسانیم اما به دنبال این هستیم که کل پروژه را به طور کامل افتتاح ‌کنیم و امیدواریم پروژه تا پایان مهرماه به اتمام برسد.»

پلارک اضافه می‌کند: «این یک اثر بزرگ و ارزشمند است که از طرف مردم ایران به حرم امیرالمومنین (ع) اهدا شده و با نام همسر مبارک ایشان مزین شده است. این یک پروژه تاریخی و ماندگار است و حرم امیرالمومنین تا ۵۰ سال آینده نیازی به توسعه نخواهد داشت. در طول تاریخ این حرم مطهر یک‌بار توسعه یافته و ۲ برابر شده است اما در توسعه فعلی حرم ۲۰ برابر می‌شود که در هیچ عتبه‌ای سابقه نداشته است.»

وی تصریح می‌کند: «این پروژه به نام ایرانیان در تاریخ به عنوان باقیات صالحات برای همه کسانی که در این پروژه کار کردند ثبت می‌شود. این به یک معجزه شبیه بود و در مدت ۵ سال و با ظرافت‌های بسیار زیاد با این قیمت قابل انجام نبود. باید تشکر ویژه‌ای داشته باشیم از همه مردم ایران و کسانی که نذر خود را انجام دادند و در راس آن از مقام معظم رهبری که همواره پشتیبان ستاد بودند و همچنین از پیمانکارانی که در این پروژه کار کردند. از مردم عراق و از آیت‌الله سیستانی هم تشکر می‌کنم که با نامگذاری صحن به نام حضرت زهرا (س) همواره ما را در ادامه این راه تشویق و ترغیب کردند. باید از مردم نجف و کسبه اطراف که ما مزاحمتی برای آنها داشتیم و تحمل کردند هم تشکر کنم.»

پلارک با‌ اشاره به نزدیک شدن به ایام محرم و اربعین حسینی (ع) می‌گوید: «یکی از خصوصیات پروژه صحن حضرت زهرا پوشش جمعیت‌های زیارتی بالا به شمار می‌رود که بزرگ‌ترین آن مراسم اربعین امام حسین(ع) است که میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا به این مراسم مشرف می‌شوند. این پروژه می‌تواند جوابگوی بخشی از جمعیت زائران اربعین باشد. در سال‌های گذشته هم از این صحن برای اقامت استفاده شد اما امسال امکانات بسیار بهتری در اختیار زائران قرار خواهد گرفت. ظرفیت استقرار جمعیتی ما در صحن حضرت زهرا(س) امسال حداقل ۲ برابر خواهد شد و بیش از ۲۰۰ هزار زائر را اسکان خواهیم داد.»

 

اراده الهی پشت پرده بازسازی عتبات عالیات

وقتی که به سفر زیارتی عتبات عالیات مشرف می‌شوید و فعالیت و زحمات عزیزان در ستاد بازسازی عتبات عالیات را می‌بینید متوجه می‌شوید که انگار اراده‌ای فوق اراده‌ها در این بازسازی‌ها وجود داشته است.

حاج موسی اسماعیلی مدیر ستاد عتبات شهر بلد در 45 کیلومتری جنوب سامراء در استان صلاح‌الدین عراق به گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «در ابتدای ورود ما برای بازسازی قرار نبود دامنه وسیعی مثل امروز داشته باشیم اما وقتی وارد شدیم دیدیم که واقعا اراده‌ای فوق اراده‌ها در پشت پرده این بازسازی‌ها وجود دارد و کم‌کم ما از توسعه حرم امیرالمومنین و امام حسین(ع) به سمت توسعه و بازسازی تمام حرم‌های مطهر عراق سوق داده شدیم و روز به روز دامنه این فعالیت‌ها گسترده‌تر شد.»

یکی از عزیزان در ستاد بازسازی عتبات تعریف می‌کرد و می‌گفت یک عالم لبنانی در خواب می‌بیند که حضرت زهرا(س) نوزاد خود که حضرت زینب(س) بودند را به دست حضرت آیت‌الله بهجت دادند تا از او مراقبت کند و همین خواب زمینه‌ای می‌شود تا آن عالم لبنانی با تولیت حرم مطهر امام حسین(ع) تماس بگیرد و تاکید کند که ساخت صحن عقیله بنی هاشم را حتما به ایرانی‌ها بسپارند!

و چه بسیار حرف‌های ناگفته فراوانی که در بحث ساخت و توسعه اعتاب مقدسه از کرامات و عنایات معصومین علیهم‌السلام وجود دارد که اجازه انتشار آنها نیست، گرچه نگارنده معتقدم این سخنان معجزه‌آسا باید به صورت کتابی مکتوب در تاریخ این برهه از زمان برای آیندگان باقی بماند.

مهندس حامد امیری مدیر پروژه صحن مطهر حضرت زهرا(س) به گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید:«نتیجه به جا مانده از عملکرد موفق ستاد بازسازی عتبات عالیات در اطراف مزار مطهر امیر مومنان حضرت علی(ع) گنجینه‌ای است از هنر دست اساتید و علاقه‌مندان به اهل بیت عصمت و طهارت که در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در سایه حمایت‌های مقام معظم رهبری به جای مانده است. یکی از مهم‌ترین‌ نکات قابل بیان در این پروژه با توجه به دستور مقام معظم رهبری در استفاده از کالای داخلی، بهره‌گیری از توان و ظرفیت داخلی جهت طراحی و ساخت و همچنین استفاده از مصالح داخلی و نیروی کار ایرانی می‌باشد. همچنین با به‌کارگیری و اعتقاد به تفکر مدیریت جهادی این مجموعه توانسته است این پروژه عظیم را با کمترین هزینه ممکن از وجوهات مردم عزیزمان به مراحل پایانی جهت بهره‌برداری نزدیک کند.»

 


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها