تماس با ما     درباره ما

سه شنبه - 1397/11/30
نسخه چاپی
ارسال تجهیزات موکب‌ها به عراق / برپایی ۱۰۰۰ موکب ایرانی تا ۳ روز پس از اربعین  -1
امسال یک‌هزار موکب ایرانی در عراق برپا می‌شود که خدمت‌رسانی به زائران از ۲۸ مهرماه آغاز شده و تا ۱۱ آبان‌ماه ادامه دارد.
« خبر اطلاع رسانی »             یکشنبه، 1397/7/15 *** 14:42:18             تعداد بازدید: 164
 قائم مقام رئیس ستاد بازسازی عتبات در امور اربعین با اشاره به آغاز ارسال تجهیزات موکب‌های اربعین به عراق، گفت: امسال یک‌هزار موکب ایرانی در عراق برپا می‌شود که خدمت‌رسانی به زائران از ۲۸ مهرماه آغاز شده و تا ۱۱ آبان‌ماه ادامه دارد
  

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، یکی از کمیته‌های ستاد اربعین، کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه است که این کمیته بر اساس تقسیم وظایف دبیرخانه ستاد مرکزی اربعین حسینی بر عهده ستاد بازسازی عتبات قرار گرفته شده است.

یکی از مهم‌ترین مسؤولیت‌های ستاد بازسازی عتبات در امور اربعین، هماهنگی و نام‌نویسی متقاضیان برپایی موکب‌های اربعین است که نام‌نویسی از متقاضیان از اوایل شهریورماه آغاز شده است و روند اقدامات اساسی برای برپایی موکب‌های اربعین در داخل خاک ایران و عراق در حال انجام است.

در ادامه گفت‌وگویی داشتیم با جمشید گودرزی قائم مقام ستاد بازسازی عتبات در امور اربعین تا از روند اقدامات موکب‌های اربعین مطلع شویم که مشروح آن به شرح ذیل است؛

 

ایجاد سامانه اینترنتی ثبت موکب‌های اربعین

کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه برای اربعین امسال چه تمهیداتی اندیشیده است؟

مطابق با وظایفی که ستاد اربعین برای ما در نظر گرفته است، برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته که در صدر آن ساماندهی موکب‌های داوطلب ارائه خدمت است.

یکی از اموری که امسال انجام گرفته برنامه‌ریزی برای تدوین و ایجاد سامانه اینترنتی ثبت موکب‌ها است که هم‌زمان با تدوین برنامه، کار اجرایی آن نیز صورت گرفته است و موکب‌داران هم‌زمان با ثبت موکب‌ها اقدام به ثبت پروانه‌های موکب‌ها کرده‌اند.

هر کدام از موکب‌های متقاضی ارائه خدمت تعهدی را برای خدمت به زائران در نظر گرفته‌اند که اسکان زائران شامل خواهران و برادران، تأمین سرویس بهداشتی و ایجاد حمام و ارائه خدماتی مثل امانت‌داری و درمانی، خیاطی و شست‌وشوی لباس و سایر امور مورد نیاز زائران از این جمله است. همچنین برخی موکب‌ها تنها به طبخ غذا و ارائه تغذیه به زائران می‌پردازند.

 ۲ هزار موکب برای خدمت‌رسانی در اربعین امسال نام‌نویسی کردند/ رشد متقاضیان موکب‌ در اربعین

تاکنون چند موکب نام‌نویسی کرده‌اند و چند موکب مجوز گرفته‌اند؟

تاکنون بیش از ۲ هزار موکب ثبت شده است که نسبت به سال قبل ۲۰۰ تا ۳۰۰ موکب بیشتر شده است. البته هنوز هم متقاضی هستند اما با توجه به حجم خدمات، کار ثبت را متوقف کرده‌ایم و دوستانی که مراجعه می‌کنند ثبت نمی‌شوند چرا که حجم خدمات نسبت به فضایی که در اختیار داریم،  زیاد است و متقاضیان این امر هم بسیار هستند.

سال قبل اسکان حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در روز اسکان داشتیم اما امسال یک‌هزار و ۶۰۰ تعهد اسکان ایجاد شده که در بخش خواهران ۶۰۰ هزار نفر در روز و در بخش برادران بیش از یک میلیون نفر در روز پیش‌بینی شده است.

پیش‌بینی اسکان ۲ میلیون نفر در روز در موکب‌های ایرانی

همچنین با توجه به موکب‌هایی که در ردیف ثبت هستند، احتمال بیشتر شدن آن نیز وجود دارد و پیش بینی می‌کنیم تا ۲ میلیون نفر در روز تعهد اسکان داشته باشیم.

علاوه بر این، موکب‌های تغذیه نیز تعهد ارائه تغذیه صبحانه، ناهار، میان‌وعده و شام داریم که هر کدام برنامه‌های خود را ارائه داده‌اند.همچنین امسال طبخ نان افزایش یافته است و یکی از تعهدات موکب‌داران این است که با انتقال نانوایی سیار و ایجاد نانوایی موقت در محل برای زائران به صورت رایگان خدمت‌رسانی کنند.

با توجه به پایان نام‌نویسی موکب‌ها، صدور روادید برای خادمان موکب‌ها آغاز شده است؟

با توجه به سهمیه ما در تفاهم‌نامه اربعین ایران و عراق، سقفی به عنوان ارائه ویزای رایگان به خادمان پیش بینی شده است که بخشی از نیاز خدمات و موکب‌داران را در نظر گرفتیم و در اختیار آنها قرار گرفته که اقدام به ثبت اطلاعات خادمان کنند.

نسبت به نیازی که عراقی‌ها دارند، شاید سقف خدمات در حوزه‌های مختلف محدود باشد اما با توجه به توافقی که با طرف عراقی صورت گرفته، بخش ناچیزی از نیاز موکب‌داران را برآورده می‌کند که ویزای آن‌ها در مراحل اجرایی است و قرار است از طرف سفارت عراق این امر صورت گیرد.

ادامه دارد.......  لطفا بقیه این گفتگو را در خبر بعدی جستجو فرمایید .


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها