تماس با ما     درباره ما

سه شنبه - 1397/11/30
نسخه چاپی
ترفیع گنبد حرم امام حسین(ع) / نصب گنبد جدید تا نوروز
نحوه واگذاری اجرای طرح ترفیع گنبد حرم امام حسین(ع) به ایران
« خبر اطلاع رسانی »             سه شنبه، 1397/8/29 *** 14:59:15             تعداد بازدید: 128
خبرگزاری فارس/خبرنگار: مریم سادات آجودانی- رئیس ستاد بازسازی عتبات با اشاره به چگونگی واگذاری اجرای طرح ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) به ایران، از نصب گنبد جدید حرم سیدالشهدا (ع) در نوروز ۹۸ خبر داد

ساخت گنبد جدید حرم امام حسین (ع) در چه مرحله‌ای است؟

 

این گنبد به صورت پیش‌ساخته طراحی شده است که قطعات آن مونتاژ شده و بعد خشت‌های طلا روی آن نصب می‌شود. البته هم‌اکنون گنبد جدید حرم مطهر امام حسین (ع) در کرمان ایستاده و ساخت خشت‌های مطلا نیز روند خوبی را طی می‌کند.

 

وزن گنبد جدید حرم امام حسین (ع) چقدر است؟

گنبد فعلی یک‌هزار تن و وزن گنبد جدید نیز ۲۰۰ تن است و به دلیل اینکه گنبد جدید بر روی گنبد فعلی قرار می‌گیرد، پایه‌ها و ستون‌ها باید گنبدی به وزن یک هزار و ۲۰۰ تن را تحمل کنند. برای همین امر نیز کار مقاوم‌سازی و لاغرسازی ستون‌های اطراف ضریح پیش از اقدام برای نصب گنبد جدید باید اجرایی می‌شد.

چقدر طلا برای ساخت گنبد جدید حرم امام حسین (ع) به کار رفته است؟

خشت‌های مطلا از مس با روکش طلای سخت هستند. برخی تصور می‌کنند که تمامی آلیاژ خشت‌ها از طلا است، در حالی که پایه آن از مس ساخته شده که برای مقاومت در برابر هوا و رطوبت با روکشی از طلا مزین می‌شود که در مجموع شاید طلای به کار رفته در گنبد جدید حدود ۱۰ میکرون باشد.

با نصب گنبد جدید حرم امام حسین (ع) چه تغییری در گنبد حرم مطهر ایجاد می‌شود؟

گنبد جدید بر روی گنبد قبلی حرم امام حسین (ع) نصب می‌شود، به همین دلیل گنبد قدیمی حرم امام حسین (ع) برداشته نخواهد شد. این گنبد ارتفاعی یک و نیم برابر ارتفاع گنبد فعلی دارد. به طوری که ارتفاع گنبد حرم امام حسین (ع) پس از نصب گنبد جدید، ۷ متر و نیم به افزوده می‌شود. همچنین قطر آن نیز یک و نیم برابر قطر گنبد فعلی خواهد شد.

یکی از نکات قابل توجه در گنبد جدید حرم امام حسین (ع)، مقاوم و ضدانفجار بودن آن است که در این زمینه نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.

گنبد جدید حرم امام حسین (ع) چه زمانی به کربلا منتقل و نصب می‌شود؟

گنبد جدید تکمیل شده و هم اکنون مراحل زیرساختی در کربلا در حال انجام است. همچنین ۵۰ درصد خشت‌های طلا آماده است و سعی داریم امسال روند ساخت گنبد مطلا را به اتمام رسانده و برای اطمینان از درستی آن، یک بار گنبد جدید را با قطعاتی که ساخته شده، مونتاژ کرده تا اشکالات احتمالی آن برطرف شود و مجدد آن را باز کرده و به کربلا انتقال دهیم.

پس از انتقال به کربلا، عملیات مونتاژ و نصب آن چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به آماده بودن زیرساخت‌ها و گنبد، حدود ۴۰ روز زمان برای نصب آن پیش‌بینی کرده‌ایم که امیدواریم عید نوروز سال آینده گنبد جدید حرم امام حسین (ع) بر روی گنبد فعلی حرم امام حسین (ع) نصب شود.

ساخت گنبد جدید حرم امام حسین (ع) با کمک‌های مردمی انجام شده است، نحوه مشارکت مردم در این طرح چگونه است و علاقه‌مندان به مشارکت در این فیض چگونه می‌توانند در آن سهیم شوند؟

تمامی اقدامات و طرح‌های ستاد بازسازی عتبات با کمک‌های خیران و مردم صورت می‌گیرد که در طرح معراج نیز اگر کمک‌های مردمی نبود، شاید نمی توانستیم این طرح را به خوبی پیش ببریم. امیدواریم که مردم عزیز کشورمان برای ساخت و بازسازی اعتاب مقدسه همچون گذشته با ما مشارکت داشته باشند.

همچنین برای تسهیل در زمینه هدایا و نذورات خود را در شهرستان کرج می توانید از طریق کارت به کارت به شماره 5766  9992   9918   6037 بنام ستاد بازسازی عتبات عالیات کرج واریز فرمایید.


تا کنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است!


فرم ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
نظر:(*)
حروف تصویر: captcha

شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها