تماس با ما     درباره ما

سه شنبه - 1398/4/4
توصیه هایی به زائرین عتبات عالیات عراق:
تعداد بازدید: 2672

 

توصیه هایی به زائرین عتبات عالیات عراق:

كربلا و نام مبارك سيد الشهدا عليه السلام را زنده نگه داريد كه با زنده نگه داشتن او، اسلام زنده نگه داشته مي شود. (امام خميني)
امنيت سفر زائران عتبات عاليات عراق
زيارت مرقد پاک و مطهر ائمه معصومين عليهم السلام در کشور عراق از آرزوهاي بزرگ شيعيان و علاقمندان به آستان مقدس ائمه اطهار (ع) بوده و علي رغم وجود حوادث و ناملايمات و رنج هايي که در طول تاريخ براي زائرين عتبات عاليات وجود داشته ، سفر عاشقان و شيفتگان ائمه اطهار (ع) همچنان پر رونق بوده است. در اين راستا دفتر مرکزي حراست سازمان حج و زيارت وظيفه خود مي داند بر حسب تجربياتي که تا کنون کسب نموده است نکاتي را جهت حفظ سلامت و ايمني زائرين محترم با هدف به حداقل رساندن خطرات احتمالي که در کمين مي باشد در قالب توصيه هاي امنيتي (امنيت سفر) تقديم زايرين ، مديران و عوامل کاروانهاي عازم به عتبات مقدسه عراق نمايد .
باشد که با رعايت کامل اين توصيه ها ، سفر زائرين محترم در نهايت آرامش و اطمينان ، همراه با قبولي زيارت عزيزان به سرانجام رسيده و ما را نيز از دعاي خيرشان بهره مند سازند.
1- حمل ، نگهداري و مصرف مواد مخدر و داروهاي کدئين دار روان گردان کشور عراق ممنوع دولت عراق با خاطيان به شدت برخورد مي نمايد.
2- همکاري و هماهنگي با مدير و روحاني کاروان در طول سفر را در نظر داشته از اقدامات خارج از گروه جداً پرهيز فرماييد.
3- به هنگام عبور از مرز و انجام امور مرزي و گمرکي نهايت صبر وحوصله را نصب العين خود قرار داده و در صورت بروز هر مشکلي ضمن مطلع نمودن مدير کاروان با خونسردي کامل در صدد رفع مشکل بر آئيد.
4- در صورت بروز هر گونه حادثه اي از قرار گرفتن در محيط حادثه و تهيه عکس و فيلمبرداري خودداري نموده و در صورت مشاهده اشياء و يا رفتار مشکوک ، مراتب را به مسئولين مربوطه اطلاع دهيد.
5- تنها مدارک مورد نياز در اين سفر گذرنامه و کارت شناسائي زائر مي باشد. لذا از همراه داشتن وجوه نقد و اشياء قيمتي غير ضروري همچون (چک پول ، طلاجات ، مدارک و اسناد ، گواهينامه ، کارت ملي و مدارک ديگر) خودداري نمائيد
6- از برقراري ارتباط با مأمورين و عوامل عراقي و اشغالگران تحت هر عنواني خودداري نموده و همچنين از دريافت هرگونه البسه و کادو مانند (عروسک و غيره) از مأمورين و بيگانگان جداً خودداري نمائيد.
7- با توجه به فرهنگ عمومي و مذهبي شهرهاي زيارتي عراق تأکيد مي شود ضمن استفاده خواهران از چادر مشکي و رعايت حجاب و پوشش اسلامي ، از پوشيدن مانتو و يا چادر نماز در معابر عمومي خودداري فرمايند.
8- در طول مسير رفت و برگشت بويژه هنگام انتقال بار شخصاً مراقب ساکها و وسايل خود بوده و از رها نمودن آن در محيط هاي قابل دسترسي افراد بيگانه براي پيشگيري از سرقت و هرگونه تهديد ديگري خودداري نمائيد.
9- پس از استقرار در هتل ، نسبت به شناسايي مسير رفت و برگشت به حرم اقدام و نام هتل ، شماره اطاق و تلفن آنرا به خاطر بسپاريد.
10- تاکيد مي شود خواهران محترم از تردد به بازار ، حرم و اماکن عمومي ديگر بصورت انفرادي خودداري و از سوار شدن به خودروهاي متفرقه پرهيز نمايند.
11- از تحويل تلفن همراه خود به افراد غريبه بويژه به هنگام خريد و يا تعويض سيم کارت جداً پرهيز نمائيد.
12- به محض اسکان در هتل ، اشياء قيمتي و وجوه نقد خود را به صندوق امانات هتل سپرده و رسيد دريافت نمائيد (زيرا بيمه هيچگونه تعهدي در قبال سرقت و يا مفقودي موارد فوق ندارد)
13- در صورت سرقت و يا مفقود شدن اموال و اشياء خود و يا بروز هرگونه مشکلي اعم از (تصادف ، گم شدن همراهان ، نزاع ، دستگيري و...) مراتب را در اسرع وقت به مدير راهنما گزارش نمائيد.
14- به هنگام خروج از محل اقامت از تنها گذاردن افراد مسن ، بانوان و يا کودکان در اطاق خودداري نمائيد.
15- در صورت مشاهده و يا اطلاع از وجود هرگونه اشياء و کالاي ممنوعه و مشکوک (مواد مخدر ، مواد محترقه و منفجره ، اسلحه ، مهمات و ...) مراتب را سريعاً به مدير راهنماي خود اعلام نمائيد.
16- از ورود به مباحث سياسي ، اختلافات قومي و مذهبي جداً اجتناب نمائيد.
17- از عزيمت به اماکن و شهرهايي که ورود به آنها ممنوع گرديده خودداري نمائيد.
18- از دريافت و نگهداري هرگونه بسته و پاکت از افراد غير (اعم از ايراني و يا عراقي) به منظور امانت و يا انتقال از ايران به عراق و يا بالعکس خودداري نموده و در صورت مشاهده چنين مواردي مراتب را به اطلاع مدير کاروان برسانيد.
19- از همراه آوردن افراد خارج از کاروان به داخل هتل خودداري نمائيد.
20- از همراه داشتن اشياء ممنوعه (دوربين ، موبايل ، چاقو و ...) به هنگام ورود به اماکن مقدسه جداً پرهيز نمائيد.
21- از قبول هرگونه غذا ، شيريني ، عطر ، آب ، شربت و... بعنوان نذري به دليل احتمال خطر و هدفمند بودن برخي از اقدامات از سوي افراد ناشناس جداً پرهيز نماييد.
22- دفتر مرکزي حراست آماده دريافت هرگونه انتقاد ، پيشنهاد در جهت رفع مشکلات و فراهم نمودن آسايش و امنيت بيشتر زائرين محترم مي باشد.
23- از تردد به پشت بام هتلها و حضور در پشت پنجره هتلها جهت فيلمبرداري خودداري فرماييد.
24- در صورت بروز هر حادثه اي از قبيل تصادف ، درگيري اتباع ايراني با ساير افراد در اماکن عمومي و هتل مراتب را سريعاً به دفتر حج و زيارت مستقر در عراق اعلام فرماييد.
25- هشدارهاي مديران راهنما و نيروهاي امنيتي را جدي گرفته و از بحث و جدل و درگيري با آنها جداً پرهيز نماييد.
26- از تجمع در معابر عمومي ، پارکها ، پارکينگها و محل هاي بازرسي و برگزاري مراسم مذهبي و بين الحرمين بدون هماهنگي دفتر نمايندگي سازمان حج و زيارت جداً پرهيز نماييد.
27- از عکسبرداري و فيلمبرداري از مقرهاي نظامي انتظامي ، مرز و مراکز ايست و بازرسي در مسير راه و داخل شهرها پرهيز نماييد.
28- از خريد و يا استفاده از غذا از رستورانهاي عراق بدليل عدم رعايت بهداشت عمومي و احتمال آلوده بدون جداً خودداري فرماييد.
29- از سپردن ساک و وسايل شخصي خود به افراد ناشناس پرهيز نماييد.
30- از هرگونه ارتباط غير متعارف با کسبه ، عوامل هتل اعم از ايراني و غير ايراني و مأموران امنيتي عراق جداً پرهيز نماييد.
31- بهنگام ترک هتل و رستوران توجه داشته باشيد وسايل خود را جاي نگذاريد.
32- به هنگام خروج از هتل از قفل بودن درب ها و پنجره ها اطاق و خاموش بودن وسايل برقي (پنکه ، بخاري) اطمينان حاصل نمائيد.
33- هنگام تردد در معابر عمومي ، مساجد و حرمهاي شريف به ويژه محلهاي پر ازدحام (ورودي ها و خروجي ها) مراقب وجوه نقد و اشياء قيمتي و تلفن همراه خود باشيد (سارقين حرفه اي در صدد فرصت هستند)

دفتر مرکزي حراست سازمان حج و زيارت

 

 

نکات قابل توجه زائرين در سفرهاي زيارتي اعتاب عاليات عراق:


اطلاعات عمومي كشور عراق:


- پايتخت: بغداد - واحد پول: دينار مساحت: km2 437072 (حدوداً ¼ ايران) تعداد استان: 18 (المحافظه)
- فاصله كربلا تا نجف اشرف: 78 كيلومتر جمعيت: 27102912 (2005) 97% مسلمان، زبان رسمي: عربي
- فاصله كربلا تا حله: 45 كيلومتر فاصله نجف تا کوفه 8 کيلومتر 65% شيعه، 32% سني، 3% مسيحي
- فاصله کربلا تا کاظمين حدوداً 85 کيلومتر فاصله نجف تا بغداد 160 کيلومتر 75% عرب، 15% كرد، 10% سايرقوميت‌ها
- فاصله كربلا تا آرامگاه حر: 7 كيلومتر فاصله بغداد تا سامرا 124 کيلومتر طول خط ساحلي با خليج فارس Km58
همسايگان: ايران با 1458 كيلومتر مرز مشترك- تركيه 331- سوريه 605- اردن 181- عربستان 814 و كويت 242 كيلومتر مرز مشترك
* کليه زائرين لازم است حداقل سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور يابند؛
* مدارک مورد نياز در اين سفر گذرنامه، کارت شناسائي زائر و کارت واکسن مي‌باشد. لذا از همراه داشتن ديگر مدارک نظير شناسنامه، گواهينامه، کارت ملي و نيز اشياء قيمتي همچون چک پول، طلاجات و غيره خودداري نمائيد؛
* نظر به عدم‌رعايت بهداشت در اغلب هتل‌هاي‌عراق، همراه‌داشتن ملحفه و وسايل شخصي، موجب‌آرامش زائر مي‌گردد؛
* زائرين در تمام طول سفر کارت شناسائي خود را همراه داشته و آن را به گردن آويزان نمايند؛
* زائرين در تمام مدت حضور در کشور عراق بانضمام 3 روز قبل و بعد از اعزام، تحت پوشش بيمه عمر، حوادث، بستري و درمان سرپايي و بيمه بار قرار دارند.
* زائرين لازم است داروهاي اختصاصي مورد نياز،حداقل براي مصرف 10 روز را به‌همراه داشته‌باشند، همچنين توصيه مي‌شود افراد مبتلا به بيماري مزمن از قبيل صرع، ديابت، فشار خون و غيره قبل از سفر با پزشک خود مشورت نموده و سوابق پزشکي مربوطه را نيز همراه داشته‌باشند؛
* اعتياد در عراق جرم است و اگر از زائري مواد مخدر کشف شود با وي طبق مقررات کشور عراق عمل خواهندنمود؛
* عموماً اتوبوس اختصاص داده‌شده به هر کاروان در داخل کشور عراق، در تمام طول سفرو در برنامه‌هاي مختلف تغيير نمي‌کند، عليهذا همواره به تابلوي كاغذي نصب‌شده بر روي شيشه اتوبوس که بر روي آن نام و شماره دفتر زيارتي درج شده توجه نمائيد؛
* همچنين در هنگام حرکت‌هاي دسته‌جمعي به پرچم و يا علامت شاخص كاروان توجه نمائيد؛
* رعايت نظم و لزوم مراعات همسفران به‌ويژه کودکان و افراد سالخورده، از آداب مهم سفر مي‌باشد؛
* به اهميت سرعت‌عمل در اين سفر دقت شود، تاخير در پيوستن به گروه در تمامي طول سفر ممکن است منجر به ساعت‌ها تاخير در انجام ديگر برنامه‌ها گردد؛
* رعايت پوشش و شئونات اسلامي (و چادر مشکي براي بانوان) در تمامي طول سفر الزامي است؛
* زائرين در تمام طول سفر دقت نمايند كه وسيله‌اي را داخل اتوبوس‌ها جا نگذارند؛
* درخصوص حركت گروهي و دسته‌جمعي، رأس زمان مقرر، در تمامي طول سفر توجه خاص مبذول نماييد؛
* تاكيد مي‌گردد زائرين محترم در مواجهه با نيروهاي نظامي عراقي و آمريكايي مستقر در فرودگاه و بين راه صبر و آرامش خود را حفظ نموده، و ازآنجا كه تاکنون بي‌احترامي‌هاي زيادي از آنها ديده‌شده، توصيه مي‌شود كه هيچگونه بهانه‌اي دست آنان نداده و اجازه دهند تا مشكلات از مجراي سياسي و ديپلماسي ملي حل و فصل گردد؛
* از هم‌صحبتي غير متعارف و بيان مسائل سياسي، مذهبي و ... با کليه عوامل هتل، کسبه و ديگر افراد عراقي خودداري نموده و ازآنجاکه اغلب‌آنان با زبان‌فارسي آشنايي دارند، دراجتماعات خودنيز از بيان مطالب حساسيت‌زا پرهيز نمائيد؛
* تاكيد مي‌گردد در مناطق نظامي؛ سيطره‌ها و ايست و بازرسي‌ها به هيچ‌وجه از دوربين و موبايل استفاده نشود؛
* در سيطره‌ها و ايست و بازرسي‌هاي بين‌راه پرده‌هاي اتوبوس جمع باشد تا داخل قابل رؤيت باشد؛
* ساعت خود را به وقت محلي عراق تنظيم نموده و به اوقات برنامه‌هاي زيارتي و غذايي مطابق وقت محلي توجه نمائيد؛
* تاکيدمي‌گردد درطول مسير رفت و برگشت بويژه هنگام انتقال بار شخصاً مراقب ساک‌ها و وسايل خود بوده و از رها نمودن‌آن در محيط‌هاي قابل دسترسي افراد بيگانه براي پيشگيري از سرقت و هرگونه تهديد ديگري خودداري نمائيد؛
* هنگام كرايه‌نمودن چرخ يا گاري به منظور حمل ساک‌ها، لازم‌است به چند نكته توجه نمايند: الف- ابتدا مبلغ توافق گردد، ب-گاري‌ها با هم حركت كنند نه جداگانه و يا از مسيرهاي مختلف، ج- هر گاري را 2 الي 4 نفر از زائرين همراهي كنند؛
* در صورت گم شدن، به اولين هتل يا پليس عراقي مراجعه و از آنها کمک بگيريد، توجه فرمائيد همواره همراه داشتن کارت هتل منضم به کارت شناسايي زائر الزامي است؛
* ضرورت دارد زائرين در کليه فعاليت‌هاي گروهي شرکت فرمايند؛
* به ساعات بسته شدن درب هتل و درب حرم‌ها توجه فرمائيد؛
* در هنگام خروج از هتل از تنها گذاشتن افراد مسن، بانوان و کودکان دراطاق خودداري نمائيد؛
* اکيداً توصيه مي‌شود از مراجعه و عزيمت به اماکن و شهرهايي که ورود به آنها ممنوع گرديده‌است، خودداري فرمائيد؛
* از امانت گذاشتن گوشي، دوربين و اشياء قيمتي نزد افراد ناشناس و هرجايي بجز امانات هتل، حرم‌ها و يا مديركاروان خودداري نمائيد؛
* ورود موبايل‌و دوربين به داخل حرم‌هاي مطهر و همچنين مساجد سهله و كوفه ممنوع بوده، لذا در صورت نياز به امانت گذاشتن نزد قسمت امانات، گوشي را خاموش و چنانچه داراي كد امنيتي نمي‌باشد، سيم كارت را نيز خارج نمائيد؛
* توجه فرمائيد که منحصراً از آب‌معدني‌هاي پلمب‌شده موجود استفاده نموده و از خريد و استفاده هرگونه مواد غذايي و خوراكي فله‌اي از مغازه‌هاي اطراف خودداري نمائيد؛(همچنين غذاي نذري به‌جهت عدم‌اطمينان نسبت به بهداشت آن)؛
* قبل از برگزاري زيارت دوره، به زائرين خصوصاً افراد مسن، زنان و كودكان توصيه مي‌شود كه به جهت طولاني بودن اعمال در مساجد سهله و كوفه، بهتر است آب و در صورت لزوم مقداري خوراكي همراه داشته‌باشند؛
* تاكيد مي‌گردد که انجام زيارت دوره، تنها يك‌بار ميسر است لذا تمامي زائران شرکت نمايند؛
* درمانگاه شبانه‌روزي در شهرهاي نجف و كربلا جهت استفاده زائرين بطور رايگان موجود است كه خدمات پزشكي، دارويي و درماني را بطور سرپايي يا بستري انجام مي‌دهند. در شهر نجف هتل النباء، شبانه‌روزي بوده و هتل قصرالضيافه بصورت درمانگاه خدمات‌رساني مي‌كند، همچنين درمانگاه شبانه‌روزي در شهر كربلا فندق‌الباقر بوده و هتل دلّه آل‌البيت بصورت درمانگاه از 8 صبح تا 8 شب پذيرش دارد؛
* معمولاً لازم است شب قبل از ترک هتل، ساک‌ها و وسايل خود را در لابي هتل قرار دهيد، عليهذا اکيداَ توصيه مي‌شود هنگام ترک هتل، دقت کنيد چيزي را جا نگذاريد؛
* نظر به اينکه مشاهده‌شده برخي از رانندگان عراقي، قبل از تخليه كامل صندوق‌هاي اتوبوس، درب آن را مي‌بندند و يا استثناءً ساكي در داخل صندوق جداگانه قرار گرفته كه ممكن است اصلاً باز نشود، لذا مجدداً تاكيد مي‌گردد كه در طول سفر، ضمن هوشياري، مراقب تمامي وسايل و ساك‌هاي خود باشيد؛
* از آنجا که اخيراً زيارت از بارگاه ائمه معصومين شهرهاي کاظمين و سامرا برقرار گرديده، به جهت اقامت و يا توقف کوتاه مدت در اين دو شهر، حرکت دسته‌جمعي گروه و توجه به زمان بازگشت، تاکيد مي‌گردد؛
* در حرم‌حضرت اباعبدالله(ع)، خواندن زيارت‌ ناحيه مقدسه و زيارت مفجعه حضرت‌زينب، با توجه به معني، توصيه مي‌شود.

 

 
شماره پیامک
آمار بازید:
پیوندها